Jak to jest z planowaniem ciąży po ściągnięciu spirali?

Witam serdecznie:)
Piszę tutaj, bo mam parę pytań i nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Zacznę od początku.
Mam 25 lat, przez 3 lata miałam założoną spirale na okres 5 lat, lecz w tym miesiącu dokładnie 09.03 postanowiłam ją wyciągnąć, ponieważ pragniemy mieć z mężem kolejne dziecko. Lekarz poinformował mnie, że możemy już próbować tego miesiąca, bo nie widzi przeszkód i płodność ponoć zaraz wraca do normy, a i dodam, że krwawień żadnych nie miałam po jej wyjęciu. Miesiączki przy spirali unormowały mi się, ponieważ i były zawsze w 32 dniu cyklu. Teraz tak moja ostatnia miesiączka jeszcze ze spiralą była 27.02 do 06.03, natomiast od 12.03 współżyliśmy z mężem aż do 19.03. Od tego 19.03 aż po dzisiejszy dzień mam momentami silne bóle w podbrzuszu jakby na miesiączkę (dodam jeszcze, że są praktycznie cały dzień raz silne raz słabsze), ale do dnia dzisiejszego jej nie dostałam.
Robiłam w 33 dniu test z moczu porannego i wyszedł negatywnie. Bóle nie ustępują oraz mam naprawdę znikome ilości śluzu, który jest jakby kremowy i biały jak już się pojawi oraz temperaturę w pochwie mam cały czas ponad 37.4 nawet 37.8.
Teraz nie wiem czy ten test za szybko zrobiłam? Czy brak miesiączki po ściągnięciu spirali jest normą? Jeśli tak to jak długo muszę czekać na unormowanie i czy wtedy przy regularnym współżyciu jest jakaś możliwość zajścia w ciąże? Boje się, że mogę mieć problemy jakieś teraz po tej spirali z zajściem w ciąże, ponieważ dużo lekarzy je odradza przy planowaniu potomstwa. Mój ginekolog nic o tym nie wspomniał i teraz już sama nie wiem co jest prawdą, a co nie? Teraz sobie zdałam sprawę, że kompletnie nic nie wiem jak po spirali odbywa się planowanie ciąży i co się zmienia!
Z góry dziękuje za odpowiedź:)
Z góry dziękuje za odpowiedź:)!

Lek. Łukasz Kowalski

Witam serdecznie:)
Piszę tutaj, bo mam parę pytań i nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Zacznę od początku.
Mam 25 lat, przez 3 lata miałam założoną spirale na okres 5 lat, lecz w tym miesiącu dokładnie 09.03 postanowiłam ją wyciągnąć, ponieważ pragniemy mieć z mężem kolejne dziecko. Lekarz poinformował mnie, że możemy już próbować tego miesiąca, bo nie widzi przeszkód i płodność ponoć zaraz wraca do normy, a i dodam, że krwawień żadnych nie miałam po jej wyjęciu. Miesiączki przy spirali unormowały mi się, ponieważ i były zawsze w 32 dniu cyklu. Teraz tak moja ostatnia miesiączka jeszcze ze spiralą była 27.02 do 06.03, natomiast od 12.03 współżyliśmy z mężem aż do 19.03. Od tego 19.03 aż po dzisiejszy dzień mam momentami silne bóle w podbrzuszu jakby na miesiączkę (dodam jeszcze, że są praktycznie cały dzień raz silne raz słabsze), ale do dnia dzisiejszego jej nie dostałam.
Robiłam w 33 dniu test z moczu porannego i wyszedł negatywnie. Bóle nie ustępują oraz mam naprawdę znikome ilości śluzu, który jest jakby kremowy i biały jak już się pojawi oraz temperaturę w pochwie mam cały czas ponad 37.4 nawet 37.8.
Teraz nie wiem czy ten test za szybko zrobiłam? Czy brak miesiączki po ściągnięciu spirali jest normą? Jeśli tak to jak długo muszę czekać na unormowanie i czy wtedy przy regularnym współżyciu jest jakaś możliwość zajścia w ciąże? Boje się, że mogę mieć problemy jakieś teraz po tej spirali z zajściem w ciąże, ponieważ dużo lekarzy je odradza przy planowaniu potomstwa. Mój ginekolog nic o tym nie wspomniał i teraz już sama nie wiem co jest prawdą, a co nie? Teraz sobie zdałam sprawę, że kompletnie nic nie wiem jak po spirali odbywa się planowanie ciąży i co się zmienia!
Z góry dziękuje za odpowiedź:)
Z góry dziękuje za odpowiedź:)!

Droga Pani!

Wkładka wewnątrzmaciczna jest metodą antykoncepcji zalecaną głównie kobietom, które nie chcą mieć w przyszłości dzieci. Związane jest to z jej działaniami niepożądanymi tj. zwiększone ryzyko zakażeń układu rodnego, zwiększone ryzyko ciąż pozamacicznych, zwiększone ryzyko stanów zapalnych macicy i inne. Zdziwiło mnie osobiście, że tak młoda kobieta jak Pani zdecydowała się na tego typu antykoncepcję.

Jeśli chodzi o planowanie ciąży po usunięciu wkładki, to tak jak przedstawił to Pani ginekolog, praktycznie już pierwszy cykl pozwala na zapłodnienie. Związane jest to z głównie miejscowym działaniem hormonalnym wkładki na błonę śluzową macicy przy znikomym działaniu ogólnym.
W związku z tym, że po usunięciu wkładki występują niepokojące Panią objawy bólowe, dziwne upławy i brak miesiączki, przed planowaniem ciąży proponowałbym zgłosić się do ginekologa na badanie włącznie z oceną ultrasonograficzną narządu rodnego w celu wykluczenia pewnych schorzeń.

Proszę być dobrej myśli, jest Pani młodą kobietą i na pewno uda się Państwu zajść w ciążę i cieszyć się powtórnie z rodzicielstwa.

Polecam lekturę artykułu o wkładkach wewnątrzmacicznych (Antykoncepcja wewnątrzmaciczna (PI 0,3-2,8)i Wkładki wewnątrzmaciczne) i o powikłaniach antykoncepcji: antykoncepcja hormonalna

Pozdrawiam i życzę powodzenia.