Jak to jest z przeszczepem trzustki?

Witam, dosłownie przed chwilą w telewizji usłyszałam, że w Warszawie na Litewskiej wykonano pierwszy przeszczep trzustki "normalnemu cukrzykowi". Chodzi mi o to, że kiedyś robiono przeszczepy po pierwsze bardzo rzadko, po drugie występowały po nich powikłania, nie zawsze się udawały. Dzisiejsza wiadomość była podana tak, jakby był to przełom w przeszczepach trzustki i jakby były możliwe dla każdego diabetyka, nie tylko dla tych z poważnymi powikłaniami.

Ja powikłań po 20 latach choroby (odpukać) nie mam żadnych. Moje nerki, oczy funkcjonują bez zarzutów. Nie mam stopy cukrzycowej. Nie mam żadnych powikłań. Jednak chciałabym wyleczyć się z cukrzycy, bo to jednak trochę uciążliwe. Popłakałam się ze wzruszenia i radości na usłyszaną dzisiaj wiadomość. Proszę o informację, na ile można wierzyć dziennikarzom, czy faktycznie przeszczepy będą wykonywane częściej i dostępne dla wszystkich (rozumiem oczywiście, że wszystko zależy od dawców). Jakie kroki trzeba podjąć, by zostać zakwalifikowanym na taki przeszczep? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Maja N.

KOBIETA ponad rok temu

Jak wygląda życie po przeszczepie?

Po przeszczepieniu organu, pacjent musi nauczyć się na nowo funkcjonować. Powinien zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Obejrzyj film i dowiedz się, jak wygląda życie po przeszczepie.

Witam serdecznie!

Niestety w Polsce nie wygląda to tak kolorowo. Są oczywiście wykonywane przeszczepy, jednak najczęściej polegają one na równoczesnym przeszczepie trzustki i nerki u pacjentów z niewydolnością nerek i dializowanych. Są wykonywane przeszczepy trzustki czy wysp trzustkowych, jednak najczęściej wskazaniami są szybko postępujące powikłania mimo prawidłowo prowadzonej insulinoterapii oraz niedocukrzenia zagrażające życiu i występujące często.

Operacje te są znacznie rzadsze niż równoczesne przeszczepy trzustki i nerki. Przeciwwskazaniami są między innymi aktywne zakażenia, choroba nowotworowa, zaawansowana makroangiopatia. Kwalifikowane osoby przechodzą wiele specjalistycznych badań. Proszę na ten temat porozmawiać ze swoim prowadzącym diabetologiem.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty