Jak to jest z rotawirusem?

Mam taką sprawę, mój narzeczony miał rotawirus z czwartku na piątek i od tego czasu się nie widzieliśmy, poza tym dalej u niego w pracy są przypadki tego okropieństwa. Boję się, że się zarażę. Słyszałam, że osoba po przebytym wirusie zaraża jeszcze po. Mój strach uzasadniam tym, iż 3 lata temu przeszłam bardzo ciężko takiego wirusa. Mam też dziecko co prawda jest zaszczepione, ale i tak się boję. Czy jest jakiś test, którym można stwierdzić obecność tego wirusa w organizmie. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nieżyt żołądkowo-jelitowy objawiający się min. biegunką, wymiotami może być wywołany nie tylko przez rotawirusy, ale również przez adenowirusy, astrowirusy i inne. W związku z tym, że patogenów jest tak wiele rozpoznanie przyczyn biegunki jest trudne. Identyfikację infekcji rotawirusowej opiera się na oznaczaniu we krwi miana przeciwciał anty- HRV, innym sposobem jest wykrycie antygenów wirusa w kale metodą immunoenzymatyczną.
     W tym konkretnym przypadku nie widzę potrzeby wykonywania badań wirusologicznych, zalecałbym raczej izolację Pani oraz dziecka od osoby potencjalnie zainfekowanej rotawirusem (może  stanowić żródło zakażenia jeszcze kilka dni po ustąpieniu biegunki).