Jak to jest z tą długością życia plemników?

Wśród internetowych źródeł trudno jest doszukać się opinii specjalistów. Moje pytanie dotyczy jednego zdania. Jednak nasienie jest bardzo podatne na wysychanie poza organizmem i bez dostarczenia mu odpowiednich warunków szybko ginie. Czy nasienie będąc 2h (wyschnięcie nasienia lub jego częściowe wytarcie) na suchej skórze ręki (palców) może po tym czasie przez wprowadzenie palców do pochwy spowodować zapłodnienie? Dziękuję, pozdrawiam P.K
ponad rok temu

Witam.

W niesprzyjających warunkach, a więc m.in. na rękach i przedmiotach plemniki przeżywają do kilkunastu minut. Po tym czasie zapłodnienie pozostającym przez dłuższy czas na rękach nasieniem jest mało prawdopodobne.
Należy jednak bezwzględnie zachowywać higienę przy stymulowaniu narządów płciowych i bezzwłocznie umyć wcześniej ręce.

Pozdrawiam