Jak to jest z tabletkami wczesnoporonnymi?

Mam jeszcze jedno pytanie, dotyczące tabletek poronnych. Chodzi mi tu o takie tabletki, które przyjmuje się nawet do 6 tygodnia ciąży, następuje po nich poronienie. Czy są one legalne w Polsce? I czy lekarz ginekolog może przepisać je nastolatce, która nie jest gotowa na posiadanie maleńkiego dzidziusia? Jeśli tak, to jakie są ceny tych tabletek? I w ilu procentach pewne jest poronienie?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie, tego typu tabletki nie są legalnie dostępne w Polsce. Zastosowanie ich jest ponadto ryzykowne, może doprowadzić do krwotoku zagrażającego nawet życiu. Ciąża u nastolatki zdarza się w naszym kraju wcale nie tak rzadko, ale z pewnością aborcja (farmakologiczna czy też zabiegowa) nie jest dobrym na nią remedium. W wyniku usunięcia ciąży dochodzi do uśmiercenia rozwijającego się życia ludzkiego i nieuchronnie także traumy u matki, która się na to zdecydowała. Ta ostatnia doprowadzić może nawet do ciężkiej depresji.

Natomiast urodzenie dziecka nie musi oznaczać decyzji o wychowaniu go. Wiele par boryka się w dzisiejszych czasach z niepłodnością i często jedynym dla nich rozwiązaniem problemu bezdzietności jest adopcja. Oni tylko czekają, by przygarnąć i obdarować miłością niemowlę, którego biologiczna matka nie może lub nie chce go zatrzymać. W praktyce można po prostu pozostawić dziecko na oddziale noworodkowym po porodzie - taka sytuacja zdarza się w naszych szpitalach nie tak rzadko i nie wywołuje potępienia ze strony personelu.

Jest to wybór zdecydowanie bardziej humanitarny, niż uśmiercenie człowieka na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Informacje o do formalności związanych z takim rozwiązaniem może Pani uzyskać pod numerem telefonu: 085 732 22 22 (telefon zaufania dla kobiet w ciąży).

Pozdrawiam serdecznie!