Jak to leczyć?

Witam. Chciałbym opisać krótko moje dolegliwości. Od dzieciństwa, tzn. od około 5 roku życia, odczuwam niepokój, lęk oraz duże przygnębienie, smutek, ale też nieumiejętność budowania kontaktów społecznych. Najwidoczniejszy jest lęk, oraz wycofanie, uporczywe myśli, trudności budowania przyszłości. W wieku 20 lat dostałem silnych atakowi paniki oraz pojawiła się depresja. Byłem z tym sam. Przez dwa lata nie wychodziłem praktycznie z domu, bałem się ludzi. Bywały okresy, że coś robiłem, że lepiej się czułem, jednak w duszy występował niepokój oraz myśli, że nie jestem wart szczęścia itd. Żyłem w wielkiej bezradności i wielkim bólu wewnętrznym, nie odczuwałem radości. Odprężenie przychodziło po piwie. Teraz mam 30 lat, czuję się okropnie zmęczony. Lęki oraz niepokój pozostały, czasami zdarzają się też ataki paniki. Jestem przygnębiony, nie potrafię zbudować przyszłości. Boję się pracować, bo boję się, że sobie nie poradzę. Gdy pojawia się jakiś plan, zaraz się z niego wycofuję, pojawia się depresja. Nie mam kontaktów z wieloma ludźmi, bo w ich towarzystwie czuję się obserwowany, oraz się po prostu duszę psychicznie. Gdy jestem sam ze sobą lęki oraz niepokój łagodnieją. Nikt mi nie wierzy w to, co mówię, co przeżywam. Czy mogę jakoś odmienić ten stan? Pozdrawiam

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
lęk jest doświadczeniem powszechnym, niektórzy przeżywają go przez dłuższy okres lub tak często, że staje się on niewspółmierny do rzeczywistej sytuacji. Kiedy lęk przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu mówi się o zaburzeniu lękowym. Opisane przez Pana objawy wskazują na to zaburzenie. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry oraz podjęcie psychoterapii. Objawy depresji, które się pojawiają można z powodzeniem leczyć lekami przeciwdepresyjnymi. Natomiast przy zaburzeniach lękowych dobre efekty przynosi zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia poznawczo-behawioralna.
Ważne jest, aby jak najszybciej podjął Pan leczenie, ponieważ objawy mogą się nasilić i w konsekwencji znacznie pogorszyć funkcjonowanie w życiu codziennym. Choć z pewnością wypracował Pan własne techniki radzenia sobie z lękiem, nie są one na tyle skuteczne, by pozwolić Panu na całkowity powrót do zdrowia. Z pomocy specjalistów może Pan skorzystać w Poradni Zdrowia Psychicznego lub w prywatnym gabinecie.
Pozdrawiam serdecznie