Jak to możliwe, że znowy pojawiły się objawy przekwitania?

Dzien dobry, mam 48 lat i dziesięć lat temu miałam raka piersi. Leczenie spowodowało przedwczesne przekwitanie. Objawy trwały kilka lat i ustąpiły, miałam nadzieję, że to już koniec. A tu niespodzianka - ponownie od jakiegoś czasu muszę zmagać się z uderzeniami gorąca itd. Ciekawa jestem dlaczego, czy to normalne? Czy o czymś to świadczy? Wdzięczna będę za kilka słów wyjaśnień. Pozdrawiam, Anna :)
48 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozmumiem, iż miała Pani stosowaną hormonoterapię, której skutkiem ubocznym ze względu na działanie antyestrogenowe, rzeczywiście są objawy typowe dla klimakterium. Dodatkowo stosuje się blokadę hormonalnej czynności jajników - nie wiem, czy u Pani zastosowano trwałą czy przejściową.

Jeżeli przejściową - tłumaczyłoby to ponowne wystąpienie objawów menopauzy. W przypadku watpliwości, co do zastosowanego leczenia, proponuję kontakt z lekarzem prowadzącym - najprawdopodobniej ma Pani okresowe wizyty kontrolne u onkologa. Można również oznaczyć stężenie hormonów płciowych.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!