Jak uchronić się przed tyciem przy PCOS?

Witam mam pcos stwierdzone 10 lat temu i insulinoodpornosc. Przez 7 lat brałam anty waże ponad 90kg parę razy schudłam nawet 20 kg i tylam spowrotem. Od roku staramy się o dziecko. Najpierw bez niczego potem brałam ovarin teraz od tyg biorę metformax 850 2x dziennie, inofem 2x dziennie, luteine na wywolanie okresu i od 4 dnia cyklu mam brać clostilbegyt przez 5 dni. Jestem na diecie schudłam parę kg po metforminie podobno też można schudnąć zaś po cło podobno się tyje. Moje pytanie jest takie jak zadziałaja wszystkie leki razem boję się dalszego tyci

Witam serdecznie,
Podczas starania się o dziecko nie powinna się Pani drastycznie odchudzać a zadbać o pełnowartościową dietę. Jeżeli obawia się Pani wzrostu wagi po lekach to proszę byc na bilansie energetycznym odrobinę niższym niż wskazuje na to czynna przemiana materii.
Jeżeli chodzi o działanie leków to jest to kwestia bardzo indywidualna. Każda osoba może inaczej reagować na dany lek. Należy obserwować jak zachowuje się organizm. Jeżeli zacznie Pani mocno tyc proszę skonsultować sprawę z lekarzem prowadzącym a może zmieni leki i przypisze inne o podobnym składzie.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk