Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak unikać stresu i wzdęć?

Jak unikac stresu? Mam chyba IBS noetolerancja laktozy. Praca czy wyjscie z domu gdzies powoduje u mnie nerwy(mam w glowie ze bede miec w problemy z zoladkiem) mam wtedy gazy wzdecia. Nie radze sobie tez z tym. Ps.Mozliwa jest zla moja dieta ale to pytanie dalem w innym temacie. Pozdrawiam!
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Być może zaburzenie ma tło bardziej emocjonalne, nerwicowe niż somatyczne? Szczególnie, że objawy somatyzacyjne z przewodu pokarmowego są jednymi z częstszych w nerwicy, a w Pana przypadku pojawiają się w sytuacji narażenia na kontakt i ocenę społeczną (na tle psychologicznym bardziej niż dietetycznym). Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Dzień Dobry Panu,

Na podstawie opisanych przez Pana objawów, wnioskuję, że są one nawykowe i utrwalone.

W dzisiejszych czas nie bardzo da się unikać stresu- istotne natomiast jest to, jak sobie radzimy w sytuacji stresowej.

Zachęcam Pana do nauczenia się prawidłowego, tzw. przeponowego oddychania, bo jak Pan wie, kiedy pojawia się stres, powstaje w ciele napięcie, które to z kolei może przyczyniać się do występujących u Pana trudności (mało się o tym mówi).

Pomocna byłaby systematyczna aktywność fizyczna, np. pływanie, niedoceniany szybki marsz. Z diety wykluczenie napojów gazowanych, typu pepsi, itp.

Proszę rozważyć konsultację gastrologiczną (skierowanie otrzyma Pan od lekarza pierwszego kontaktu).

Polecałabym też konsultację psychologiczną, żeby mógł Pan przyjrzeć się, co jest powodem Pana zdenerwowania.

Życzę Wszystkiego Dobrego, Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0

Witam Opisane przez Pana objawy prawdopodobnie mają podłoże emocjonalne czyli są natury psychologicznej. Z Pana opisu wynika, że dolegliwości związane są ze stresującymi sytuacjami. Stres wywołuje reakcje żołądkowe, a w związku z tym przeżywa Pan silne emocje i stres, co potęguje dolegliwości żołądkowe, które Pana denerwują… itd. Jedno i drugie znacznie utrudnia Panu normalne funkcjonowanie, nie pozwala skupić się nad tym co ważne i wywołuje niemiłe emocje… Dlatego zachęcam Pana do podjęcia terapii psychologicznej, podczas której leczy się nie tylko objawy choroby, ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania. Pozna Pan strategie radzenia sobie ze stresem, dzięki czemu niepożądane objawy zostaną wyeliminowane. Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. W szczególnych przypadkach możliwe są konsultacje online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
76 poziom zaufania

Dzień dobry! Odpowiednio ułożona dieta na pewno przyniesie ulgę i ograniczy wzdęcia. Warto włączyć aktywność fizyczną która rozładuje stres. W przypadku gdy dieta nie pomoże warto skonsultować się z psychologiem czy problemy nie mają podłoża psychologicznego. Pozdrawiam serdecznie! Monika Frank, Dietetyk www.poznan.mojdietetyk.pl poznan@mojdietetyk.pl tel. 696 884 351 Warto również przeczytać: Alergia a nietolerancja pokarmowa z czym to się je? http://poznan.mojdietetyk.pl/artykuly/alergia-a-nietolerancja-pokarmowa-z-czym-to-sie-je.html?c=6 Serdecznie Pozdrawiam

Dietetyk udzielający konsultacji dietetycznych w poradni w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy