Jak uniknąć cukrzycy ciążowej?

Witam! Jestem w 27 tygodniu ciąży, odebrałam wyniki z testu obciążenia glukozą 75 mg% na czczo 79,9 mg; po 1 h 139,9 mg; po 2 h 133,4 mg. Bardzo proszę o pomoc, czy mam powody do obaw? Czy powinnam zastosować jakaś dietę? Glikemia mg/dl/ 43,09, CRP g/%/ 181,09. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

W diagnostycznym teście obciążenia glukozą (75 g) ważny jest wynik oznaczenia glikemii uzyskany po dwóch godzinach od wypicia roztworu glukozy. Wartość poniżej 140 mg/dl uważana jest za prawidłową i tak też jest w Pani przypadku. Nie można więc rozpoznać u Pani cukrzycy ciążowej.

Ze względu na wynik w teście bliski wartości granicznej dobrze by było, aby w miarę możliwości ograniczyła Pani produkty zawierające węglowodany proste (białe pieczywo, biały ryż), zastępując je bogatymi w węglowodany złożone produktami pełnoziarnistymi. Umiar należy zachować oczywiście także w spożywaniu słodyczy, soków z kartonów i innych kolorowych napojów. Nie oznacza to oczywiście, że musi Pani rezygnować ze wszystkich przyjemności kulinarnych.

Do podanych przez Panią wyników (glukoza, CRP) najprawdopodobniej wkradł się błąd, dlatego ich analiza nie ma sensu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.