Jak uniknąć efektu jo-jo po diecie Dukana?

Witam. Obecnie jestem na diecie Dukana od ponad pół roku. Efekty widoczne, nawet bardzo schudłam 20 kg, z czego powróciło 3 kg kiedy zaczęłam wprowadzać owoce i ziarna słonecznika, dyni czy orzechy, Skusiłam się również kilka razy na słodycze. Chciałabym jednak przejść na zdrowy tryb żywienia, bo po dukanie mam zapotrzebowanie na mniejsze porcje więc mam większe szanse, że jedząc mniej a zdrowiej przetrwam bez nerwów, że jestem głodna. Boję się jednak efektu jojo po Dukanie:(JAK TEGO UNIKNĄĆ?
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Efekt jo-jo po tej diecie jest bardzo częsty z uwagi na jej niską energetyczność i specyfikę ukierunkowaną na nadmiar białka w diecie. Jest ona dodatkowo bardzo niebezpieczna ze względu na niedobory składników odżywczych i obciążenie nerek nadmiarem białka. Po tak długim jej stosowaniu proponowałabym zrobić badania kontrolne.
W kwestii stopniowego wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych polecam regularne spożywanie posiłków w równych odstępach czasowych, wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych i chudych produktów mlecznych, unikanie tłuszczu zwierzęcego i zastępowanie go tłuszczem roślinnym (margaryny roślinne, oleje roślinne), unikanie słodyczy, kalorycznych przekąsek i napojów z dodatkiem cukru.
Warto też wprowadzić codzienną aktywność fizyczną.

Rozpoczynając powyższą dietę należy się liczyć z szybkim powrotem do wcześniejszej masy ciała i efektem jojo. Nawet stosując zasady "zdrowego" żywienia, ponieważ w standardowej diecie, aż 50% energii pochodzi z węglowodanów- a Twoje ciało jest ich po prostu głodne.
Jest to dieta niefizjologiczna, dlatego żaden szanujący się wykwalifikowany dietetyk nie poprowadzi pacjenta na tej diecie.
Zachęcam do wizyty u specjalisty.
Jedyne co mogę Ci polecić na odległość to nierozszerzanie diety o cukry proste i produkty o wysokim IG - owoce i słodycze są produktami akurat najmniej pożądanymi.

Witam. Niestety dieta Dukana tak jak wszystkie inne popularne diety odchudzające nie jest ani zdrowa, ani na dłuższą metę skuteczna, ponieważ szybko może dojść do efektu jojo. Zmiany w podaży kalorii i mała gama spożywanych produktów powoduje, że chętniej wracamy do starych, często złych nawyków żywieniowych. W tym wypadku, aby uniknąć lub zredukować efekt jojo warto zapoznać i wprowadzić zasady prawidłowego odżywiania na co dzień – nie tylko do czasu osiągnięcia celu, ale także potem (przez całe życie). Nie są to jednak zmiany, które wywrócą Twoje życie do góry nogami – wystarczy trochę chęci i motywacji, aby przyzwyczaić się do wybierania zdrowych produktów i regularnego jedzenia. Przeczytaj http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania Pamiętaj także o regularnych ćwiczeniach – co najmniej 3 razy w tygodniu po około 40 minut. Znacznie przyspieszą metabolizm i pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pozdrawiam.

Witam, twórca tej metody dr Pierre Dukan podaje sposób, aby nie było efektu jo-jo. Uważa On, że najważniejsza jest faza stabilizacji i dlatego należy na każdy utracony kg być w tej fazie 10 dni. Czyli w Pani przypadku okres stabilizacji należałoby prowadzić przez pół roku i 20 dni. Aby podtrzymać uzyskany efekt należy być tylko jeden dzień w tygodniu na diecie czysto białkowej. Tego dnia trzeba jeść tylko chude wędliny, mięsa, ryby, drób, jaja, nabiał i pić koniecznie 2 litry wody.