Jak uniknąć kataru?

Zauważyłem, że są jakby dwa rodzaje kataru - katar z wydzieliną przezroczystą i wydzieliną zabarwioną na żółto-zielonkawo. Co różni te dwa katary i co ma na to wpływ?
ponad rok temu

Katar, czyli zapalenie błony śluzowej nosa, może mieć podłoże bakteryjne lub, częściej, wirusowe. Możliwy jest jeszcze alergiczny nieżyt nosa.

Bezbarwna wydzielina pojawia się zazwyczaj w przypadku infekcji wirusowej lub alergii, natomiast wydzielina podbarwiona na zielono-brunatno-żółto jest zazwyczaj wynikiem działalności bakterii. Przeziębienie może przebiegać, początkowo, z wydzieliną bezbarwną, a w miarę upływu czasu może dojść do nadkażenia bakteryjnego. Przedłużający się katar z zabarwioną wydzielną powinnien skłonić do wizyty u lekarza.

Dr n. med. Andrzej Niemirski

Zabarwienie żółto-zielone wydzieliny z nosa jest charakterystyczne dla nadkażenia bakteryjnego górnych dróg oddechowych.

Dr n. med. Andrzej Niemirski

Żólto-zielone zabarwieniu kataru jest spowodowany nakażeniem bakteryjnym.