Jak uniknąć kolejnego poronienia?

Witam! Proszę o poradę. Razem z mężem mamy tzw. konflikt serologiczny. Mamy już 5,5-letnią córeczkę i chcielibyśmy mieć kolejne dziecko. W zeszłym roku poroniłam samoistnie 2 razy w około 5 tyg. ciąży. Za każdym razem dostałam imunnoglobulinę. Drugie poronienie zakończyło się zabiegiem łyżeczkowania. Z materiału pobranego stwierdzono Endometritis purulenta chronica. Zrobiłam wszystkie zalecone badania - antykoagulant toczniowy, kardiolipinie IgG, IgM, toksoplazmozę, podstawowe badania krwi i moczu. Badania wyszły prawidłowo, wymaz z szyjki macicy, cytologie wyszło PAP I. Lekarz stwierdził prawidłową budowę macicy, przydatki bez zmian badalnych, endometrium jednorodne gr.4 mm. zatoka Douglasa wolna. Obecnie nie zażywam tabletek antykoncepcyjne. Proszę o pomoc. Czy powinnam zrobić jakieś inne badania, które uchroniłyby mnie przed kolejnym poronieniem? Pozdrawiam!

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Nie ma potrzeby wykonywać więcej badań. Większość kobiet, które poroniły dwukrotnie, bez problemu zachodzi w kolejną ciążę, którą udaje im się szczęśliwie donosić. Zwykle dopiero po trzech poronieniach rozpoczyna się diagnostykę, którą Pani już przeszła. To dobrze, że wyniki są prawidłowe. Z pewnością mogą Państwo rozpocząć starania o dziecko. Konflikt serologiczny, jeśli wystąpi, objawiać się może w późniejszych etapach ciąży - nie powoduje wczesnych poronień. Podczas ciąży należy monitorować, czy w Pani krwi nie pojawiają się przeciwciała przeciwko krwinkom dziecka.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty