Jak uniknąć kolejnego poronienia?

Witam! Proszę o poradę. Razem z mężem mamy tzw. konflikt serologiczny. Mamy już 5,5-letnią córeczkę i chcielibyśmy mieć kolejne dziecko. W zeszłym roku poroniłam samoistnie 2 razy w około 5 tyg. ciąży. Za każdym razem dostałam imunnoglobulinę. Drugie poronienie zakończyło się zabiegiem łyżeczkowania. Z materiału pobranego stwierdzono Endometritis purulenta chronica. Zrobiłam wszystkie zalecone badania - antykoagulant toczniowy, kardiolipinie IgG, IgM, toksoplazmozę, podstawowe badania krwi i moczu. Badania wyszły prawidłowo, wymaz z szyjki macicy, cytologie wyszło PAP I. Lekarz stwierdził prawidłową budowę macicy, przydatki bez zmian badalnych, endometrium jednorodne gr.4 mm. zatoka Douglasa wolna. Obecnie nie zażywam tabletek antykoncepcyjne. Proszę o pomoc. Czy powinnam zrobić jakieś inne badania, które uchroniłyby mnie przed kolejnym poronieniem? Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie ma potrzeby wykonywać więcej badań. Większość kobiet, które poroniły dwukrotnie, bez problemu zachodzi w kolejną ciążę, którą udaje im się szczęśliwie donosić. Zwykle dopiero po trzech poronieniach rozpoczyna się diagnostykę, którą Pani już przeszła. To dobrze, że wyniki są prawidłowe. Z pewnością mogą Państwo rozpocząć starania o dziecko. Konflikt serologiczny, jeśli wystąpi, objawiać się może w późniejszych etapach ciąży - nie powoduje wczesnych poronień. Podczas ciąży należy monitorować, czy w Pani krwi nie pojawiają się przeciwciała przeciwko krwinkom dziecka.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!