Jak uniknąć zakrzepicy w ciąży?

Jestem w pierwszym trymestrze drugiej ciąży.Od lekarza dostałam różne ulotki i była tam też jedna o zakrzepicy w ciąży. Jestem przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia i ciągle o tym myślę.Jak często zdarza się takie powikłanie w ciąży?Co robić żeby tego uniknąć?Czy jeśli w pierwszej ciąży nic takiego się nie zdarzyło to mogę być spokojna?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Brak powikłań podczas pierwszej ciąży nie wyklucza możliwości pojawienia się komplikacji podczas drugiej. Zakrzepica zdarza się stosunkowo często.
Zapobiegać można jej poprzez - unikanie odwodnienia organizmu - dbanie o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów w ciągu doby, noszenie rajstop przeciwżylakowych o profilaktycznym stopniu ucisku (istnieją modele dla kobiet w ciąży z odpowiendnio wyższym stanem, zapobiegające uciskaniu brzucha), aktywność fizyczna zapobiegająca zastojowi krwi, elewacja kończyn dolnych podczas siedzenia i leżenia (co ułatwia grawitacyjny odpływ chłonki, zapobiegając obrzękom kończyn dolnych).