Jak unormować stosunki z teściową?

Odkąd znam męża znosiłam pomysły jego mamy w milczeniu, powiedziałam że po ślubie jako żona tego nie zniosę. Napisałam list w którym opisałam nasze stosunki i zarysowałam granicę, ona powiedziała że na niego nie odpowie i zaczęła mnie ignorować jak powietrze. Jak mam w takiej sytuacji postępować, jak iść do niej na święta? Jak mam rozmawiać z mężem o tym?

Witam

Znacznie trudniej rozwiązywać konflikty, które narastają od długiego czasu. Warto na bieżąco komunikować co przeszkadza, by nie doprowadzać do spiętrzenia nieporozumień.
Zachęcam przede wszystkim do szczerej rozmowy z mężem. To Państwa relacja powinna być w pierwszej kolejności oczyszczona z "niedomówień".

Pozdrawiam

Witam,
Trudności w kontaktach z rodziną partera/ki są często doświadczane zarówno przez mężów, jak i żony. Wyobrażam sobie, że opisywana przez Panią sytuacja, w której teściowa nie odpowiada na Pani chęć naprawy relacji, oraz zachowuje się ignorująco jest bardzo ciężka i może powodować wiele frustracji. Niestety, sytuacja przedstawiona przez Panią jest dość ogólna i trudno tutaj mówić o jakimś konkretnym rozwiązaniu. Możliwe również, że takowego po prostu nie ma. Wyobrażam sobie, że relacja z mężem jest dla Pani ważna, więc zależy Pani również na unormowaniu stosunków z jego rodziną. Podczas konsultacji psychologicznej mogłaby Pani lepiej przyjrzeć się Waszej relacji (Pani i teściowej) i zobaczyć, w jaki sposób może Pani nauczyć się realizować w zaistniałej sytuacji swoje potrzeby. Ludzie często zgłaszają jako swoją trudność, kłopoty w kontaktach z drugim człowiekiem. Nie jest Pani jednak w stanie wziąć odpowiedzialności za reakcje teściowej i w zaistniałej sytuacji może Pani jedynie zobaczyć, w jaki sposób mogłaby Pani odnaleźć się w tej relacji. Przydatne mogą okazać się również umiejętności związane z asertywną komunikacją, które dokładniej opisane są w literaturze przedmiotu (np. Porozumienie bez przemocy- o języku serca). Jeśli w obecnej sytuacji ma Pani poczucie znalezienia się w punkcie, z którego trudno jest ruszyć, zachęcałbym Panią do skorzystania z poradnictwa psychologicznego.
Pozdrawiam serdecznie,
Mikołaj Górny

Witam Panią. W sytuacji ignorowania przez teściową jedynym partnerem do rozmowy na ten temat jest Pani mąż. To z pewnością nie będzie dla Pani łatwa rozmowa. Dlatego proszę wybrać czas i miejsce. Obie okoliczności mają sprzyjać do komfortu rozmowy. Kiedy je Pani już wybierze proszę pamiętać by do męża mówić o zachowaniach teściowej (o tym co robi) a nie jaka jest. Proszę też na to zwrócić uwagę mężowi, gdyby chciał oponować. Mówienie o czyimś zachowaniu nie jest oceną tej osoby tylko jej zachowania (zachowanie można zmienić). Celem tej rozmowy powinno być bezpieczeństwo Pani małżeństwa. Mam nadzieję, że Pani mąż zechce wziąć udział w takiej rozmowie. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam. Sam fakt, że zadaje Pani takie pytanie na portalu świadczy o tym, jak bardzo ułożenie relacji z teściową jest dla Pani istotne. Myślę, że taki problem (oczywiście o różnym natężeniu) dotyczy każdej młodej pary. Dużo czasu i energii potrzeba, by rodzina zbudowała jasne relacje.
Bardzo istotne jest, by rozmawiała Pani z mężem na ten temat. W miarę możliwości rozmowy należy przeprowadzać spokojnie, podając swoje argmenty, ale też słuchając i rozważając argumentów drugiej strony. Zastanawiam się też, czym grozi otwarta rozmową z teściową na temat listu, dlaczego nie można o nim rozmawiać, co ją uraziło na tyle, że nie chce odpowiedzieć?
Czasami w tak trudnych relacjach ważne jest, by ktoś pierwszy rozpoczął rozmowę. Istotne też jest, by zaznaczyć, że celem jest lepsze funkcjonowanie całej rodziny, że nie chcemy nikogo urazić, a jedynie pozostać swobodnym i w miarę niezależnym w nowej rodzinie.
Proszę również pamiętać, że w razie konieczności może Pani skorzystać z pomocy terapeuty par.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl