Jak upewnić się co do uczuć do drugiej osoby?

Witam. Jestem ze swoim facetem 1,5 roku. Od jakiś dwóch miesięcy dopadają mnie wątpliwości. Czy go kocham, czy to ten jedyny, czy chcę z nim spędzić resztę życia. Nie odczuwam tęsknoty. Ale wiem, że Go kocham, mam przebłyski tych uczuć, ale nie doceniam tego i nie umiem się z tego cieszyć życiem jak kiedyś. Kiedy On mówi o ślubie i Naszej przyszłości czuję panikę. Ale nie wyobrażam sobie życia z nikim innym. Miesiąc temu zdiagnozowano u mnie nerwice. Czy ja go już nie kocham, czy to nerwica?

Zachęcam do podjęcia psychoterapii. Pozwoli ona zrozumieć i poradzić sobie z emocjonalnymi i osobowościowymi przyczynami nerwicy. One właśnie mogą także przyczyniać się do przeżywanych przez Panią ambiwalentnych uczuć wobec partnera. Choć warto pamiętać, że wątpliwości pojawiają się w związku w momencie, gdy zakochanie zaczyna przeradzać się w dojrzałą miłość, a partnerzy zaczynają poważnie myśleć o wspólnej przyszłości, to ich rozważanie i rozwiązywanie jest często cennym i ważnym doświadczeniem dla pary. W razie potrzeby w terapii będzie Pani mogła także przyjrzeć się łączącemu Panią z partnerem uczuciu, wrażeniu paniki związanej z wspólną przyszłością, wątpliwościom itp.
Z pomocy psychologa, psychoterapeuty można skorzystać w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Dzień dobry.

Pewnie się Pani domyśla, że nikt nie będzie mógł odpowiedzieć na zadane pytanie za Panią, Ale rozumiem, że z tego rodzaju wątpliwościami mierzy się Pani zwłaszcza w kontekście ewentualnej decyzji o małżeństwie: czy chce Pani pozostawać w obecnym związku, czego dotyczą Pani wątpliwości w tym związku.

Napisała Pani również o zdiagnozowanej nerwicy. Zalecaną formą leczenia nerwicy jest psychoterapia, w jej ramach może Pani również przyjrzeć się swoim wątpliwościom co do związku. Zachęcam Panią do tego.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog