Jak uporać się ze strachem przed innymi ludźmi?

Witam serdecznie mam 19 lat i wiele przeszedłem w życiu byłem juz niby "hospitalizowany" w szpitalu psychiatrycznym jakies 4 razy przez moja niby depresje bralem leki psyhotropowe przez jakis rok mimo ze nawet nie postawili diagnozy mój problem zaczął sie jakieś 2 miesiące temu natomiast bardzo panicznie zaczynam bać sie jeść myślę ze każdy sie na mnie uwzial ze jak kupię chleb czy np sałatkę szynkę w sklepie to sprawdzam przez np 10 minut czy opakowanie jest zamknięte czy nic na tym nie ma mam wrażenie ze ktoś dorzucił mi jakiś narkotyk np LSD czy cos panicznie unikam jedzenia staram sie nie wkrecac bo myślę ze jest to nie możliwe Ale to nic nie daje czasami np pisząc teraz widzę na suficie błękitny pasek panicznie sie boje byłem na konsultacji psychiatrycznej i na eeg Ale mam czekać na wyniki. Boję sie strasznie tego i nie daje rady już czekać na to.

Szanowny Panie,
Bardzo mi przykro z powodu przeżywanych przez Pana trudności. Rzeczywiście, objawy, które Pan opisuje są bardzo niepokojące. Z całą pewnością wywołują u Pana dużo cierpienia i niepokoju. Z tego, co Pan opisuje doświadcza Pan myśli o charakterze paranoidalnym - czyli podejrzewa Pan otoczenie o działania ukierunkowane w stronę skrzywdzenia Pana. To musi być bardzo męczące.
To bardzo dobrze, że pomimo trudnych doświadczeń w przeszłości skierował się Pan do specjalistów celem odpowiedniej diagnozy.
Ze swojej strony mogłabym zasugerować poszukanie również wsparcia psychologa lub psychoterapeuty w przetrwaniu trudnych chwil oczekiwania na diagnozę i wdrożenie leczenia. Możliwość przedyskutowania z kimś obiektywnym przeżywanych trudności i uzyskania weryfikacji niektórych przekonań może Panu przynieść olbrzymią ulgę i spokój.
Odpowiednio dobrana psychoterapia może być źródłem wsparcia, zrozumienia dla doświadczanych objawów a także sposobem na odkrycie bardziej efektywnych sposobów radzenia sobie z różnego rodzaju trudnościami.

Życzę Panu powodzenia i powrotu do zdrowia
Anna Zawrzel
Psycholog