Jak urosnąć i przytyć w wieku 12 lat?

Chciałabym urosnąć z 5 cm Mam 12 lat wzrost 150 cm waga 34 kg POMÓŻCIE!!!!! Chciałabym też przytyć pare kg
12 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wzrost jaki osiągamy oraz jego tempo jest na ogół cechą dziedziczoną, na którą samodzielnie nie mamy wpływu. W przypadku tak młodego wieku nie ma jednak powodów do zmartwień - z pewnością jeszcze urośniesz.
Aby wspomóc rozwój i prawidłową budowę kości, warto natomiast zadbać o wysoką podaż składników mineralnych budujących masę kostną, przede wszystkim wapnia (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnezu (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.