Jak ustabilizować pacjenta po udarze?

Opis sytuacji. Pacjent po zawale (56lat) dostaje udaru, stan jest ciężki. Został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną, pojawiło się zapalenie płuc, potrzebne jest miejsce na OIOM'ie ze względu na stan krytyczny. Zostaje ono znalezione w innym szpitalu. Tam stan pacjenta się stabilizuje, zostaje odłączony od respiratora, samodzielnie oddycha i krążenie jest lepsze. Można powiedzieć, że stan jest dorby. Następnie zostaje przekazany do "macierzystej" placówki, na oddział neurologiczny z pododziałem udarowym, gdzie po 3 dniach pobytu okazuje się, że stan jest niestabilny. Zostają podane leki uspokajające, w celu zmniejszenia aktywności mózgu, co powoduje, że pacjent zapomina oddychać. Saturacja i oddech jest dużo słabszy niż przed przekazaniem. Pytanie brzmi, jak to jest możliwe, że ze stanu stabilnego, dobrego robi się stan niestabilny? Błąd w sztuce ? Może jest to chaotycznie napisane, aczkolwiek jeśli są jakieś niejasności proszę o kontakt. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Niestety pacjent po zawale z jednoczesnym udarem i zapaleniem płuc jest pacjentem bardzo wysokiego ryzyka i rokowanie jest poważne już na początku. Stan w przebiegu takich ciężkich schorzeń jest dynamiczny i może ulegać destabilizacji nawet na przestrzeni tygodni. Wydaje mi się, że lekarze robią co mogą i nie doszukiwałbym się tu błędu w sztuce.