Jak ustabilizować wartości tętna?

Od dwóch lat mam leczone ciśnienie. Dwa lata temu miałem 200/100. Dziś muszę brać dożywotnio leki. Mam 39 lat.W wyniku ciśnienia objaw skrzyżowania w oczach. Ciśnienie średnie 124/58. Pytanie ? Ciśnienie 124/58 jest też patologiczne bo ma wysokie ciśnienie tętna (66 średnio, zdaża się też wyższe np 133/56). Zażywam valsartan 160 i amlopin 5. Czy patologiczne wysokie ciśnienie tętna można jakoś zmniejszyć i czy jest ono objawem zniszczenia naczyń w wyniku wcześniejszego wysokiego ciśnienia

Lek. Wojciech Zygmunt

Wysokie ciśnienie tętna może sugerować nasiloną sztywność naczyń, związaną z ciężkim i przewlekłym przebiegiem nadciśnienia tętniczego. Można ewentualnie wykluczyć inne przyczyny tego stanu, tj. nadczynność tarczycy (badanie TSH, fT3, fT4) oraz niedomykalność zastawki aortalnej (echokardiografia serca). Należy również pamiętać, że takie wartości ciśnienia rozkurczowego mogą nie mieć związku z nadciśnieniem tętniczym, a być wynikiem używania źle zwalidowanego automatycznego aparatu do mierzenia ciśnienia (ciśnienie rozkurczowe jest trudniej określić niż skurczowe). Co do leczenia to polecam nadal prawidłowe kontrolowanie wartości ciśnienia stosowanymi przez pana lekami oraz regularne wizyty u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam i życzę zdrowia.