Jak ustalić dni płodne przy nieregularnych miesiączkach?

Witam,
mam pytanie, kiedy mam dni płodne, bo mam nieregularne miesiączki. W styczniu miałam okres 24 dniu cyklu, a w lutym w 26 dniu cyklu. Jak obliczyć dni płodne.
Dodam, że kocham się z mężem od niedzieli bez zabezpieczenia.
Proszę o odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dni płodne to okres bezpośrednio poprzedzający owulację w danym cyklu płciowym. Aby doszło do zapłodnienia nasienie musi znajdować się w drogach rodnych w momencie owulacji. Tak więc długość okresu płodnego zależy pośrednio od partnera - im jego nasienie jest bardziej żywotne, tym dłużej może przeżyć w drogach rodnych partnerki i okres płodny wydłuża się. Do owulacji dochodzi zwykle na 14 dni przed miesiączką, Pani nieregularne cykle wskazują, odstęp pomiędzy pierwszym dniem cyklu (początek miesiączki), a owulacją nie jest stały. W tym przypadku pewniej będzie wyznaczyć dni płodne na podstawie objawów, takich jak śluz czy położenie szyjki macicy.
Polecam moją odpowiedź na podobne pytanie:

/pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne

Pozdrawiam serdecznie!