Jak ustalić, kiedy mam dni płodne?

Nie miałam miesiączki jakieś 6-7miesięcy, dostałam ją dopiero 31.03.2010r. [trwała 5 dni]. Więc kiedy mam dni płodne? Jeżeli współżyłam z chłopakiem dzień po miesiączce i dzisiaj [dodam, że dzisiaj był to stosunek przerywany]? Mogę być w ciąży ?

Witam!

Ponieważ ewidentnie występują u Pani zaburzenia miesiączkowania, nie da się określić kiedy nastąpią dni płodne. Może ich nawet w ogóle nie być. Przy regularnych cyklach owulacja zachodzi koło 14 dni przed początkiem nowego cyklu (pierwszy dzień krwawienia). Ponieważ Pani ostatnia miesiączka miała miejsce ponad pół roku temu, nie można na tej podstawie ustalić dni płodnych.

Dlatego trudno też ocenić ryzyko zajścia w ciążę podczas wspomnianych stosunków. Przy tak dużych zaburzeniach miesiączkowania prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest raczej niewielkie (przeważnie występują wówczas trudności w poczęciu dziecka), nie można go jednak wykluczyć. Nadmienię, że stosunek przerywany nie zalicza się do skutecznych metod antykoncepcyjnych.

Żeby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia proponuję wykonać test ciążowy 14 dni po stosunku. Do badania najlepiej użyć porannego moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe.

Co najważniejsze - powinna Pani pójść do ginekologa. Niewystępowanie okresu przez ponad 6 miesięcy to już wtórny brak miesiączki. Koniecznie trzeba ustalić przyczynę takiej sytuacji. Wtórny brak miesiączki najczęściej powodują zaburzenia hormonalne takie jak zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia, nieprawidłowe funkcjonowanie podwzgórza lub przysadki, choroby endokrynologiczne dotyczące tarczycy lub nadnerczy. Będzie konieczne wykonanie USG narządu rodnego oraz oznaczenie stężenia hormonów we krwi. Na tej podstawie będzie można zdiagnozować przyczynę zaburzeń miesiączkowania i wdrożyć odpowiednie leczenie.