Jak ustalić rodzaj zmian w piersiach?

Witam,

zrobiłam USG piersi - wynik nie daje jednoznacznej odpowiedzi na temat charakteru zmian. Co mam zrobić, żeby to ustalić i jak prawidłowo kontrolować te zmiany? Piersi o budowie gruczołowej z cechami włóknienia. W obu piersiach ogniska hipoechogenne i bezechowe - torbiele? W piersi lewej największe na 2,00 – 7x4 mm, w prawej na 8,00 – 7,5x4 mm. Obustronnie na godz. 6.00, na obwodzie tkanki gruczołowej widoczne ogniska hipoechogenne wielkości po lewej – ok. 4x5 mm, po prawej – 6x4 mm - ogniska włókniejącego miąższu? Mammografię mam wykonać za 6 miesięcy, lecz dotychczas ze względu na gruczołową tkankę o zwartym okładzie cieni - stwierdzano ograniczoną wartość badania mammograficznego. Miałam w rodzinie chorych na raka piersi, sama również przeszłam chemioterapię i radioterapię z powodu ziarnicy złośliwej.

Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

z opisu USG wydaje się, że Pani piersi mają budowę mastopatyczną. Mastopatia to zwyrodnienie tkanki piersi, która objawia się występowaniem różnego rodzaju zgrubień, a w badaniu USG zmian torbielowatych, zagęszczeń tkanki i ognisk włóknienia. Samo schorzenie w sobie nie stanowi punktu wyjścia dla nowotworu, natomiast takie piersi trudniej jest diagnozować.

Z racji obciążenia rodzinnego oraz leczenia onkologicznego w przeszłości powinna Pani być objęta szczególnym programem badań profilaktycznych. Wydaje się zasadne, aby kolejne USG piersi wykonać za 3 miesiące oraz poddać się zaleconej mammografii. W razie stabilnego obrazu piersi, zaleca się kolejne kontrole co 3-6 miesięcy (USG + badanie lekarskie, mammografia raz na rok, jeśli przekroczyła Pani 40 rok życia).

Uważam także, że powinna Pani zgłosić się do Poradni Genetycznej - skierowanie otrzyma Pani od lekarza rodzinnego, a adresy najbliższej poradni znajdzie Pani w internecie. W Poradni Genetycznej można ustalić stopień ryzyka zachorowania na nowotwór piersi z racji obciążenia rodzinnego - przede wszystkim badanie w kierunku mutacji genu BRCA 1 i BRCA 2 (artykuły o obciążeniu rodzinnym są dostępne na naszych stronach).

Proszę pamiętać także o tym, że USG piersi najlepiej jest wykonywać w trakcie pierwszych 10 dni cyklu. Powinna Pani także pomyśleć o samobadaniu piersi – informacje, jak prawidłowo wykonywać badanie, także są dostępne w naszym serwisie.

Wydaje mi się, że takie postępowanie będzie u Pani najwłaściwsze.

Pozdrawiam serdecznie