Jak ustalić właściwy termin porodu?

Witam, termin porodu wg OM wyznaczony mam przez ginekologa prowadzącego ciąże na 12.08. Ostatnio w 31 tc trafiłam do szpitala z silnymi skurczami, zagrożeniem porodem przedwczesnym, podano mi leki, sytuacja została opanowana. Podczas 2 tygodniowego pobytu na oddziale patologii ciąży lekarze dwukrotnie wykonywali mi usg i synek wydawał się im starszy. W związku z powyższym przeanalizowali moje wcześniejsze usg. Z badania wykonanego w 11 3 tyg wynikało,ze termin porodu różni się o 11 dni od terminu z OM. Jak twierdzili jest to podstawa do korekty terminu porodu na ten z usg z 11 tygodnia na 01.08. Ponadto na badaniach wykonanych w 16,20,24,28 i 30 tygodniu terminy z usg były zawsze między 27.07 a 02.08. Wiadomość ta uspokoiła mnie. Po powrocie ze szpitala udałam się do lekrza prowadzącego i otrzymałam informacje, ze właściwym terminem porodu jest ten z OM. Nie wiem, co o tym myśleć, jest to jednak spora różnica.

Lek. Paweł Szadkowski

Zależy jak regularne miała Pani cykle. Często, jak kobieta nie jest pewna, kiedy miała ostatnią miesiączkę, termin porodu ustala się właśnie na podstawie usg z 11 tygodnia ciąży, gdyż jest ono wtedy najbardziej dokładne, jeśli chodzi o wiek ciąży.