Jak ustrzec się przed cukrzycą?

Witam, mam 20 lat i jestem kobietą. Bardzo martwię się swoim stanem zdrowia, gdyż ostatnie badanie krwi wykazało, że moja glukoza na czczo to 110 mg/dl. Następnego dnia zrobiłam test obciążenia glukozą, którego wynik: glukoza na czczo - 110, 2 h po podaniu glukozy - 76. Wynik jest dla mnie tym bardziej niepokojący, że jeszcze w październiku 2009 miałam glukozę 95 po zjedzeniu śniadania (badanie laboratoryjne, nie z glukometru). Nikt w mojej rodzinie nie jest chory na cukrzycę, wydaje mi się, że nie jestem otyła (mam 167 cm wzrostu, ważę 59-61 kg) jednakże mam małą "oponkę" na brzuchu, nie jadam absolutnie tłusto, nie jem mięsa. Stąd moje zdziwienie i strach, gdy zobaczyłam wyniki badań. Doktor POZ powiedziała, że nie mam się czym martwić, jedynie ograniczyć słodycze, bo wynik 2 h po posiłku jest bardzo dobry. Jednakże, jakby nie patrzeć, mam nieprawidłową tolerancję glukozy na czczo, która jest stanem przedcukrzycowym. Inne moje choroby to refluks, choroba Hashimoto (przyjmuję 25 mg tyroksyny - od stycznia 2010, czy to może mieć wpływ na podwyższony poziom glukozy?) oraz zaburzenia lękowe, jednak na tę przypadłość nie biorę żadnych leków, gdyż lekarz psychiatra stwierdził, że najpierw muszę przejść terapię. Została jednak ona zdiagnozowana, zanim wykonałam badania glukozy. Mam zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy, lekarze twierdzą, że to od przewlekłego stresu, jednak ja mam wrażenie, że oni mnie wszyscy okłamują i że cukrzyca zbliża się do mnie wielkimi krokami. Jestem zrozpaczona, mam dopiero 20 lat i praktycznie nie spełniam żadnych kryteriów podwyższonego ryzyka choroby cukrzycowej. Bardzo chciałabym uniknąć tej choroby, szczególnie w tym wieku. Proszę o pomoc i odpowiedź na moje pytanie, dziękuję bardzo, Kamila

Witam!

Pani wynik stężenia glukozy na czczo w połączeniu z prawidłowym wynikiem testu obciążenia glukozą rzeczywiście wskazuje na jeden ze stanów przedcukrzycowych - nieprawidłową glikemię na czczo. Nie powinien być on dla Pani źródłem strachu, a raczej sygnałem, że należy podjąć pewne kroki, aby uniknąć zachorowania na cukrzycę.

Powinna Pani przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość wysiłku fizycznego (aerobik, pływanie, bieganie).  Pani BMI jest zupełnie prawidłowe, jednak zrzucenie nawet 1-2 kg powinno spowodować spadek glikemii na czczo. Kolejną sprawą jest dieta - należy ograniczyć produkty bogate w węglowodany proste (cukier, słodycze, białe pieczywo, ryż, ziemniaki). Zmiana stylu życia to jedyna metoda leczenia stanu przedcukrzycowego - co najważniejsze - w większości przypadków skuteczna.

Jeśli chodzi o wpływ przyjmowanych przez Panią hormonów tarczycy na poziom glukozy: podawane w nadmiarze rzeczywiście mógłyby powodować podwyższenie glikemii. Regularna kontrola leczenia hormonalnego pozwala jednak na dobranie optymalnej dawki, redukując ryzyko powikłań, dlatego nie ma powodów do obaw.

Proszę spróbować zadbać o siebie, podjąć leczenie zaburzeń lękowych. Pomoże to Pani uporać się z przeświadczeniem, że cukrzyca jest nieunikniona - w Pani rękach leży, aby nie dopuścić do rozwoju choroby w przyszłości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.