Jak utrzymać wagę po odchudzaniu?

Witam mam 18 lat 165 cm wzrostu.W 3 miesiące schudłam z 56 do 50 kg.Zjadałam 1200 kcal dziennie bogatych w białko,węglowodany,warzywa.Jadłam 5 małych posiłków dziennie co 3 godziny.Chciałabym wiedzieć co zrobić aby utrzymać tą wagę oraz co zrobić aby uniknąć efektu jojo którego tak bardzo się boję.

Witam, dieta powinna być zbilansowana i pełnowartościowa. Polecam zastosować zasady prawidłowego żywienia i na stałe wprowadzić je do swojego życia. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie www.diet-coaching.xaa.pl zapraszam do jej odwiedzenia oraz zadawania pytań. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Zacznę od tego, że Pani waga w tym momencie jest zbyt niska, podobnie jak kaloryczność diety która Pani stosowała. W wieku 18 lat zapotrzebowanie energetyczne jest o wiele wyższe. Diety niskokaloryczne i głodówki zwalniają znacznie metabolizm. Jednak już tego nie cofniemy, ale przestrzegam na przyszłość przed stosowaniem tego typu diet.
W tym momencie powinna Pani powoli zwiększać kaloryczność diety około 100kcal tygodniowo. Zacznie Pani wprowadzać większe porcje posiłków i produkty do tej pory eliminowane np tłuszcze roślinne (pisze Pani że dieta opierała się na białku, węglowodanach i warzywach) Tłuszcze też są ważne w naszej diecie.
Póki co nie radzę sięgać po słodycze i żywność typu fast food, instant czy silnie przetworzoną.

Proszę nie eksperymentować z dietami tylko zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk