Jak utrzymać zgrabną sylwetkę zimą?

Witam, mam 14 lat, ważę 56-57 kg przy 169 cm wzrostu. Od jakiegoś czasu nie ćwiczę na wf-ie, jestem raczej osobą siedzącą w domu. Około 8 miesięcy wcześniej zaczęłam się odchudzać i udało mi się zrzucić 11 kg do wagi 54. Ale lato minęło, przestałam jeździć na rowerze i gdziekolwiek się ruszać, i jak na razie przytyłam 2-3 kg, mimo tego że ćwiczę brzuszki. Lubię też podjadać, co jest moją bardzo złą cechą, ale niedawno udało mi się przestać pić napoje gazowane, jeść chipsy, itp. produkty, a jeść kanapki z chlebem razowym bez masła, pić maślanki, jeść jogurty i płatki na mleku. Bardzo proszę o instrukcję, co jeszcze powinnam zrobić?

Witaj,
przede wszystkim gratulacje, że udało Ci się pozbyć zbędnych kg. Twoja aktualna waga (56-57 kg) jest jak najbardziej w normie, warto więc, żebyś ją utrzymała.
Bardzo dobrze, że przestałaś jeść produkty dostarczające tzw. puste kalorie i że wprowadziłaś do jadłospisu produkty polecane.
To, na co koniecznie musisz także zwrócić uwagę to:
1. Regularność posiłków - to na pewno pomoże Ci w wyeliminowaniu podjadania. Jedz 5 razy dziennie, najlepiej co 3 godziny, staraj się jeść codziennie o tej samej porze. Zacznij od pożywnego śniadania (nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka), kolejne posiłki to II śniadania, obiad (najlepiej ciepły), podwieczorek i kolacja (lekka, najpóźniej 2 godziny przed snem).
2. Pij dużo wody, jeżeli pijesz herbatę/kawę, to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne
5. Bądź aktywna fizycznie. To bardzo ważne. Same „brzuszki” nie wystarczą. Żeby spalać kalorie trzeba się ruszać. Szukaj więc okazji do ruchu. Wybieraj schody zamiast windy, wysiadaj przystanek wcześniej i dalej idź pieszo. W spalaniu kalorii bardzo korzystny jest np. szybki marsz, pływanie, taniec, bieganie, aerobic. Wybierz aktywność, którą lubisz. Zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie.
Żeby mieć większą świadomość tego, jakie produkty powinnaś wybierać poznaj piramidę zdrowego żywienia. Poczytaj także o zdrowych nawykach żywieniowych.

Pozdrawiam Cię serdecznie.
Agnieszka Kuczewska

http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki