Jak uwierzyć w siebie i pokonać nieśmiałość?

Dzień dobry! Mam taki straszny problem... jestem nieśmiała, nie wierzę w siebie, a chcę to zmienić i to bardzo! Chcę być stanowcza, z inicjatywą. Mam 20 lat, a pomimo tego doskwierają mi bardzo te rzeczy. Nie wiem, co mam zrobić, żeby zmienić mój charakter. Jestem taka, że nie mam własnego zdania, zawsze się z innymi zgadzam, jak ktoś coś mi powie przykrego, od razu to przeżywam, a nie powiem nic tej osobie, i nigdy nie wychodzę z inicjatywą, np. gdzieś pojechać z moim chłopakiem, gdzieś wyjść itd. Po prostu się boję, że on nie będzie chciał! A tak naprawdę, to on bardzo by chciał, a ja mam jakąś blokadę! Proszę mi powiedzieć, jak z tym walczyć, co zrobić, żeby zmienić mój charakter??? BARDZO PROSZĘ! Bo boję się, że przez mój charakter nie poradzę sobie w życiu... Pozdrawiam.

20 LAT ponad rok temu

Witaj!

Bardzo się cieszę, że chcesz o siebie walczyć. To już pierwszy krok do sukcesu!

Myślę, że podstawową kwestią jest znalezienie przyczyny Twojego braku wiary w siebie oraz zmiana przekonań, które Ciebie blokują. Jest to możliwe w drodze psychoterapii indywidualnej, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest to terapia krótkoterminowa. Kiedy poczujesz się pewniej, warto byłoby, abyś zapisała się na warsztaty np. z asertywności. Takie warsztaty wyposażą Cię w konkretne umiejętności potrzebne do radzenia sobie w kontaktach społecznych.

Pozdrawiam!