Jak uzupełnić niedobór witaminy D u dziecka?

Córka 10 lat, wyniki badań krwi wykazały niedobór witaminy D: 12 ng/ml przy podanej normie 20-60 ng/ml. jakie powinno być dalsze postępowanie, jak skutecznie uzupełnia się takie niedobory?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Taki wynik wskazuje na niedobór wit. D, którego uzupełnianie farmakologiczne powinno się odbywać pod nadzorem lekarza. Generalnie dawka dla 10-letniego dziecka wynosi 3000–5000 IU/dobę (75–125 µg/dobę) zależnie od masy ciała. Czas leczenia wynosi od 1 do 3 miesięcy. W takim wypadku powinna Pani udać się do pediatry aby dobrał odpowiednią dawkę i określił czas leczenia.