Jak uzyskać motywację do odchudzania?

Witam, chcialabym sie zapytac co mam zrobic aby schudnac i zddobyc motywacje do odchudzania , chce wazyc 65 kg , a teraz waze 85 kg przy wzroscie 169 cm, moze jakies cwiczenia ktore mi pomoga i dieta oczywiscie, :) z gory dziekuje

Witam. Każda osoba ma różne powody by schudnąć i każdą osobę może motywować zupełnie co innego, np. lepsza kondycja fizyczna, wygląd, zdrowie. Motywacja do schudnięcia może być większa, jeśli ćwiczenia i dieta stosowane są w grupie. Można wtedy porównywać swoje wyniki z wynikami przyjaciół i wzajemnie się motywować. Jeśli otaczamy się ludźmi, którzy nas wspierają lub zmagają się z podobnymi problemami do naszych, wtedy łatwiej osiągnąć cel. Trzeba sobie stawiać realne cele, które jesteśmy w stanie zrealizować. Można je też podzielić na mniejsze cele, które będziemy realizować małymi kroczkami. Każdy taki mały zrealizowany plan należy traktować jako sukces i najlepiej zapisywać w dzienniczku odchudzania. Za zrealizowanie kolejnych celów można się nagradzać np. zakupem nowego ubrania, a może to ubranie będzie już o rozmiar mniejsze? Na pewno nie należy nagradzać się jedzeniem! Proszę postarać się unikać pokus, np. w sklepie unikać działów ze słodyczami i niezdrowymi przekąskami. Lepiej zaprzyjaźnić się z pobliskim warzywniakiem. Warto co jakiś czas robić sobie zdjęcia, by móc porównać jak zmienia się nasza sylwetka w trakcie odchudzania. Często na codzień nie potrafimy dostrzec tych zmian.
Jeśli zaś chodzi o konkretne zalecenia żywieniowe, to niezbędny jest wywiad dietetyczny. Zapraszam do poradni online: www.lekkoizdrowo.pl.
Oto kilka ogólnych wskazówek:
- Codziennie należy spożywać 4-5 małych objętościowo, ale urozmaiconych posiłków. Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Należy unikać podjadania między posiłkami.
- Codziennie należy spożywać minimum 4 porcje warzyw (najlepiej na surowo) i 2-3 porcje świeżych owoców.
- Dziennie należy wypijać ok.1,5-2 litrów wody mineralnej niegazowanej. Można też pić soki warzywne. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste m.in. grube kasze, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, pieczywo pełnoziarniste, razowe lub Graham, wyroby z mąki pełnoziarnistej.
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać nierafinowane oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej kokosowy oraz awokado. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Minimum kilka razy w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa i makaronów z białej mąki oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słodycze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku) oraz alkohol.
- Słodycze można zastąpić np. kolorowymi koktajlami i musami ze świeżych lub mrożonych owoców i warzyw oraz w mniejszej ilości suszonymi owocami, orzechami, pestkami (np. migdały, słonecznik, orzechy nerkowca, pestki dyni).
- Najlepszą techniką obróbki cieplnej jest gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez tłuszczu (lub ewentualnie z niewielkim dodatkiem tłuszczu), pieczenie w folii, grillowanie. Nie należy smażyć.
- Bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna (kilka razy w tygodniu, minimum 30-40 minut, w większości powinny to być ćwiczenia cardio).
- Zdrowe przepisy znajdzie Pani na blogu: www.zdrowapasja.blogspot.com.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Witam,
Bardzo łatwo jest sprawdzić, czy nasza motywacja pochodzi od nas, czy z zewnątrz. Jako osoba zmotywowana ma się osobiste przyczyny podejmowania działania, nie działa się "bo tak trzeba", angażuje się całym sobą w to, co się robi, jest się gotowym podjąć konkretne, długotrwałe działania ale przy tym wie się że będzie trudno i jest się tego świadomym. Przede wszystkim, jest się także odpowiedzialnym za to, co się robi. Z drugiej strony, ktoś kto nie ma prawdziwej motywacji podejmuje działanie ze względu na innych, dlatego, że inni oczekują tej zmiany. Taka osoba nie ma własnych powodów aby się zmienić a jednocześnie ma nadzieję, że ktoś inny zajmie się jej sprawami. Dodatkowo, nie jest całkowicie zaangażowana, oczekuje szybkich i łatwych rezultatów, a przy pierwszej napotkanej trudności stwierdza, że jej się już nie chce bo jest za ciężko i daje sobie spokój. Jeśli nie ma się wewnętrznej motywacji trudno o poważne zmiany, więc dobrze jest taką motywację w sobie odnaleźć. Pomocne może okazać się określenie wszystkich za i przeciw, wypisanie tego, co zyskamy na zmianie, co stracimy, co w naszym życiu zmieni się na lepsze czy jakie to przyniesie korzyści. Jeśli chce Pani pozbyć się paru kilogramów zdrowo i na stałe bez efektu jojo, należy wprowadzić prawidłowe nawyki odżywiania. Trzeba zacząć od regularności spożywania posiłków, niech to będzie 5 posiłków dziennie bez podjadania, co około 3-4 godziny. Należy także spożywać dużo warzyw i owoców, najlepiej w postaci surowej, ograniczyć węglowodany proste na rzecz węglowodanów złożonych (zamienić jasne pieczywo na ciemne pełnoziarniste, biały ryż na ryż brązowy), ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych (masło, margaryna) na rzecz olejów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek), zamienić słodycze na zdrowe przekąski, unikać wszelkiego rodzaju fast foodów, posiłków smażonych, tłustych i żywności wysoko przetworzonej, ograniczyć spożywanie słodkich soków, napojów gazowanych na rzecz herbat (zielona, czerwona) oraz naparów ziołowych. Spożywanie błonnika i produktów o niskim indeksie glikemicznym powoduje, że dłużej czujemy sytość po spożytym posiłku i nie chce nam się przez dłuższy czas jeść. Do zmiany nawyków należy dodać regularną aktywność fizyczną, taką, jaką Pani lubi, aby ćwiczenia sprawiały przyjemność, a nie były katorgą. Zdrowe i bezpiecznie chudnięcie to chudnięcie około 0,5-1 kg/ tydzień.
Pozdrawiam i życzę powodzenia:)
Natalia Ciesielczuk

Witam,

Przede wszystkim więcej ruchu i ćwiczeń z obciążeniem w połączeniu z odpowiednią kalorycznością sprawią, że kilogramy zaczną znikać. Dieta powinna być indywidualnie dobrana, tak samo jak plan treningowy.

Pozdrawiam,

Grzegorz Wichrzycki
Trener Personalny - www.freebody.pl
Trener Personalny Online - www.freebody-online.pl