Jak w miarę szybko schudnąć i poprawić swoje samopoczucie?

Mam prawie 18 lat, jestem kobietą i waże 82 kg. Moje samopoczucie doprowadza mnie do "szału". Czuję się ciągle zmęczona i nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Wiem, że źle się odżywiam, ale nie mam determinacji do tego, aby zmienić swoje nawyki. Najgorsze jest też to, że nie wiem, jak się odżywiać, żeby schudnąć dosyć szybko, żeby efekt był w miare szybki i by mieć chęć do życia. Mój jadłospis to m.in. śniadanie - płatki z mlekiem, później nie jem cały dzień w szkole i kiedy wracam ze szkoły do domu wymiatam wszystko z lodówki. Najgorsze jest to, że kiedy wracam ze szkoły, nie mam na nic chęci, nie chce mi się uczyć, w ogóle wszystko wydaje mi się bez sensu, i właśnie między innymi dlatego mam takie słabe wyniki w nauce (nie potrafie się skupić). Niestety, bardzo często myślę o jedzeniu i w tej chwili jest to dla mnie najważniejsze. Chciałabym być pełną życia nastolatką. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Być może cierpisz na zaburzenia odżywiania. Warto skonsultować się z psychologiem (pytanie możesz zadać na www.abcanoreksja.pl).

Na pewno apatia wiąże się z tym, że przez cały dzień głodujesz. Nie dostarczasz organizmowi energii, przez co pracuje na "wolniejszych obrotach".

Tylko od Ciebie zależy, czy uda Ci się coś zmienić w swoim życiu. W swojej wypowiedzi nie brzmiałaś przekonująco, że naprawdę chcesz schudnąć. Pisałaś, że brakuje Ci determinacji. Punktem wyjścia powinno być to, jak się teraz czujesz (zmęczona, bez chęci do zrobienia czegokolwiek). Nie podałaś wzrostu, stąd nie wiem, jakie jest Twoje BMI.

To, co możesz zrobić, to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe ,słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz na: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam