Jak w prosty sposób schudnąć?

Witam, mam 23 lata, ważę 78 kg przy wzroście 165 cm!!! Jestem mamą 3-letniej córeczki i od 4 lat zajmuję się domem. Nie spędzam czasu zbyt aktywnie (spacery z córeczką, czasami zakupy). Wiele razy starałam się stosować diety, ale niestety nie miałam silnej woli (lubiłam słodycze itp). Moi rodzice mówią, że to rodzinne, gdyż mój dziadek również ma problemy z nadwagą. Nie wiem, czy w to wierzyć, czy nie... Nie byłam z tym u żadnych lekarzy itp. Jem nieregularnie, czasami się przejadam, głodna jestem najbardziej w nocy ok. 22.00 (w dzień mogłabym mało co zjeść). Nie wiem już, co zrobić, chciałabym znów podobać się mężowi, chciałabym, abym się czuła tak samo, jak kiedyś jak ważyłam 60 kg, ale nie stać mnie na chodzenie do lekarzy, fitness... Do tego planuję 2 dziecko, ale przed tym muszę schudnąć, ponieważ podczas ciąży znowu mi przybędzie kilka kg i wtedy już nie będę wiedziała za co się wziąć ;( Bardzo prosiłabym o jakąś radę. Pozdrawiam serdecznie.

Witam,

Pani BMI wynosi 28,67. Odpowiada to nadwadze. Polecałabym wizytę u lekarza w celu ustalenia przyczyn nadwagi. Czynnik genetyczny odpowiada za nadmierną masę ciała jedynie w 30% przypadków.

Myślę, że wymieniła Pani czynniki, które wpłynęły na przybieranie na wadze:
- nieregularne spożywanie posiłków,
- przejadanie się,
- jedzenie w nocy, kiedy organizm nie ma możliwości spalenia dostarczonych kcal,
- spożywanie słodyczy,
- niewielka aktywność fizyczna.

Istotne jest, czy jest Pani gotowa na zmiany. Musi Pani podjąć decyzję o odchudzaniu i mieć silną motywację.

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy, lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Zalecam unikanie spożywania potraw smażonych, tłustych. Konieczna będzie rezygnacja z żywności typu fast food, słodyczy, cukru.
Zamiast kolorowych napojów gazowanych polecam picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej. Soki owocowe dobrze jest rozcieńczać wodą. Korzystne będzie zrezygnowanie ze słodzenia herbaty.

Zupy nie powinny być zabielane. Należy zrezygnować z tłustych sosów. Dobrym pomysłem mogą być sałatki i surówki. Należy jednak wystrzegać się dużych ilości kalorycznych dodatków: awokado, grzanek, sosów, orzechów. Trzeba pamiętać o umiarze. Kalorycznym dodatkiem będzie również majonez, stąd nie polecam jego dodawania.

W ramach przekąsek można jeść sałatki owocowe z dodatkiem jogurtu naturalnego, musy owocowe, koktajle na bazie odtłuszczonego mleka/kefiru/maślanki i owoców, jogurty, owoce, warzywa, batony zbożowe.

Pomocne mogą być:
- masaże,
- ciepło-zimne natryski,
- stosowanie kosmetyków ujędrniająco-wyszczuplających,
- codzienne ćwiczenia,
- unikanie nadmiernych ilości soli (powoduje zatrzymywanie wody w organizmie).

Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam

Dzień dobry. Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem. Zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska