Jak walczyć o żonę?

Witam serdecznie. Mam na imię Marcin i mam 26 lat. Jestem żonaty od prawie trzech lat. Cztery lata temu, kiedy z moją żoną byliśmy zaręczeni, zdarzyło mi się mieć krótki romans, trwający ok. miesiąca z inną dziewczyną. Nie wiem, co mnie do tego skłoniło, pewnie fakt, że pracowaliśmy za granicą, ale w innych krajach. Byłem bardzo zazdrosny o swoją narzeczoną i nie poradziłem sobie z tym. Kiedy wróciliśmy do siebie, ja zataiłem ten fakt, pobraliśmy się i przez prawie dwa lata oszukiwałem swoją żonę. Kiedy powiedziałem prawdę, żona bardzo się załamała, a ja przez rok nie robiłem nic, żeby jakoś to naprawić, bo nie wiedziałem, co mam zrobić. Kocham bardzo moją żonę i chcę dla niej jak najlepiej, proszę o radę, jak mam postępować, jaki powinienem być, co robić, kiedy ona płacze. Najbardziej boli ją to, że tak długo ją okłamywałem. Co teraz zrobić, żeby odbudować to zaufanie, żeby żona uwierzyła w to, że jej nie okłamuję. A co się stało, to było tylko wtedy. Prawdy bałem się powiedzieć, bo myślałem, że odejdzie ode mnie. Byłem tchórzem, ale teraz bardzo tego żałuję. Ostatnio żona powiedziała, że już nie ma siły tak żyć i podejrzewała to, że ją okłamywałem przez ten czas. Naprawdę bardzo się kochamy i nie chcemy się rozstać. Ja na dodatek mam trudny charakter i nie umiem mówić o tym, co czuję. Proszę powiedzieć, co mam robić? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witam!

Odpowiedziałam na wcześniejsze Pana pytanie. Mogę jedynie dodać, że szczera rozmowa jest podstawą tworzenia trwałego związku. Mówienie o swoich uczuciach jest bardzo, bardzo ważną kwestią. Proszę się jednak nie zarzekać, że ma Pan trudny charakter i jest on źródłem problemu. Trudny charakter jest pojęciem względnym i wcale nie musi oznaczać niczego złego, wręcz przeciwnie, może on przemawiać na plus Pańskiej osoby, tylko to wymaga pracy. O uczuciach można nauczyć się rozmawiać. Można nauczyć się rozmawiać w ogóle.

Myślę, że w Pana sytuacji wskazany byłby kontakt z psychologiem mężczyzną, który zajmuje się tematyką relacji damsko-męskich. Uzyskałby Pan od niego cenne informacje na temat specyfiki związku z kobietą, na temat jej odmiennej natury oraz odmiennych potrzeb oraz nauczyłby się Pan konkretnych metod, które pozwoliłyby Panu nie tylko odzyskać zaufanie żony, ale określić własną tożsamość jako mężczyzny i głowy rodziny. W trakcie takich spotkań zrozumiaby Pan również problem zdrady oraz tego, co działo się w ciągu dwóch lat, kiedy utrzymywał Pan to zdarzenie w tajemnicy. Jeśli byłby Pan zainteresowany, mogę polecić osobę, która zajmuje się tymi tematami w obrębie Warszawy. W tej sprawie proszę o kontakt mailowy marta.mauer@abczdrowie.pl.

Pozdrawiam!