Jak walczyć z depresją poporodową bez dostępu do specjalistów?

Witam. Chciałam zapytać o wątek nerwicy w czasie karmienia piersią, dużo lekarzy pisze że poleca psychoterapię. Zastanawiam się tylko czy chodzi o prywatne gabinety czy w ramach NFZ ponieważ słyszałam że na fundusz trzeba czekać około pół roku, tak samo jak zresztą ma wizytę u psychiatry około 2 miesięcy. Jak osoba której nie stać na prywatne leczenie które wynosi ok.120zl za sesje może sobie pomóc w szybkim czasie, jak walczyć z depresją poporodowa skoro nie ma jak się dostać do lekarza?

Dzień dobry!

Warto zorientować się w ofercie w swojej okolicy, w różnego rodzaju instytucjach. Zazwyczaj refundowana opieka psychologiczna jest stosunkowo łatwo dostępna, bez konieczności długiego oczekiwania. Podobnie leczenie psychiatryczne.
Szczególnie dotyczy to sytuacji nagłych, dużego cierpienia, poważnie zagrażającego zdrowiu i życiu.
Do lekarza psychiatry nie jest wymagane skierowanie, niemniej jednak zawsze w pierwszej kolejności można skonsultować się np. z prowadzącym lekarzem ginekologiem czy lekarzem pierwszego kontaktu.
Leczenie prywatne jest alternatywą, która rzeczywiście wymaga istotnych funduszy własnych. Zawsze można jednak np. korzystać z leczenia prywatnego tylko w okresie oczekiwania na leczenie refundowane itp.

Pozdrawiam!