Jak walczyć z lękiem przed rozbieraniem się?

Witam, mam 26 lat i wielki problem, który bardzo utrudnia mi życie, mianowicie odczuwam paniczny lęk przed rozbieraniem się.Kilka lat temu myślałem że to w miarę normalne,jednak teraz jestem prawie pewny że to jakaś fobia.. Urodziłem się ze spodziectwem, może to jest przyczyną chciałbym uprawiać triathlon ale nie mogę pójść na basen,także np. na plażę, cierpią bardzo moje relacje z kobietami, ponieważ nie mogę sobie nawet wyobrazić ze jakaś dziewczyna widzi mnie nago. Nie wiem jak z tym walczyć

Witam, odczuwa Pan lęk przed rozbieraniem się związany z brakiem akceptacji swojego wyglądu. Wpływa to negatywnie na Pana funkcjonowanie, relacje społeczne. Proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem i z psychoterapii. Przy zaburzeniach lękowych skuteczna jest terapia w nurcie behawioralno-poznawczym. Przesyłam link gdzie znajdzie Pan placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne, lub skorzystać prywatnie. Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Jest bardzo prawdopodobne, że wspomniana przez Pana, wrodzona wada rozwojowa układu moczowo-płciowego, przyczyniła się do powstania eksuerfobii, czyli strachu przed rozebraniem się - którego Pan doświadcza i który to uniemożliwia Panu normalne funkcjonowanie.

Zapytał Pan, jak walczyć...?
Nie walczyć, bo im bardziej będzie chciał Pan walczyć, to objawy będą bardziej nasilać się.

Proszę natomiast rozważyć podjęcie terapii poznawczo-behawioralnej, która byłaby dla Pana skuteczna ( w ramach NFZ-tu - o skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego proszę poprosić lekarza pierwszego kontaktu, lub prywatnie).

Proszę nie czekać, a działać.

Życzę Panu tylko dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej

Witam Pana
Nie napisał Pan czy i z jakim wynikiem została
wykonana operacja korekcyjna.
Sama świadomość wrodzonej wady w okolicach
intymnych mogła przyczynić się do obniżenia
poczucia własnej wartości, utraty
pewności siebie w sferze intymnej, a także
do powstania zaburzeń lękowych.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Doświadczane przez Pana lęki, których przyczyna
jest nieuświadomiona, faktycznie mogą przyjąć
postać różnych fobii – eksuerfobii, czyli lęku
przed rozebraniem się, a także nudofobii,
czyli lęku przed nagością zarówno własną, jak i czyjąś.
Te z kolei mogą stanowić podłoże do powstania
gymnofobiI, która przejawia się zarówno w lęku
przed nagością, jak też lęku przed kobietami.
Samemu ciężko jest uporać się z jakąkolwiek fobią.
Jeżeli chciałby Pan skutecznie pozbyć się problemu
i wyleczyć z lęków, które dręczą Pana duszę
i utrudniają relacje z kobietami, to zachęcam
do psychoterapii, która pozwoli Panu spojrzeć
na siebie z odpowiedniej perspektywy,
a także wzmocnić poczucie własnej wartości
i nawiązywać właściwe relacje z kobietami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie