Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 1 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak walczyć z moją chorobliwą zazdrością?

Jestem chorobliwie zazdrosna i nie potrafię sobie z tym poradzić. Jestem z moim partnerem dwa lata. Kochamy się i planujemy razem przyszłość. Jednak zazdrość ciągle nie daje mi spokoju. Mój mężczyzna pracuje z dość sporą ilością kobiet, stąd jego ciągły kontakt z nimi. Z kilkoma pisze po pracy i choć twierdzi że są to tylko relacje koleżeńskie, to ja jestem bardzo zazdrosna, czytam jego smsy i ciągle doszukuje się w nich drugiego dna. Nie boję się, że mnie zdradzi bo mu ufam i wiem że by mi tego nie zrobił. Ja się po prostu boję, że on się zakocha w kimś innym i odejdzie. Wiem że jest to prawdopodobnie spowodowane niską samooceną, która pogłębiła mi się kiedy byłam w poprzednim, toksycznym związku (8lat). Mój były partner był chorobliwie zazdrosny i obawiam się, że przez te lata mój mózg przyswoil takie zachowanie jako normalne. Próbuję z tym walczyć, staram się nie robić wywodów mojemu partnerowi, bo wiem że to bezpodstawne, ale czasem gdzieś coś we mnie pęka i wybucham. Proszę o radę jak z tym walczyć?
KOBIETA, 25 LAT 12 miesięcy temu

Skąd bierze się kobiecy problem "Nie mam się w co ubrać!"

Witam,

zazdrość wymaga ukierunkowanego leczenia, ponieważ ma destrukcyjny wpływ na relacje, na związek i na samą osobę, która obsesyjnie pogrąża się w zazdrości. Zalecana jest psychoterapia jako forma pomocy w odbudowaniu stabilnej samooceny, polecam podejście poznawczo - behawioralne.

Pozdrawiam serdecznie

umów wizytę 0

Witam Panią Pani zazdrość oraz paniczny lęk, że partner mógłby zakochać się w innej kobiecie, spowodowane są zapewne niską samooceną i przykrymi doświadczeniami z przeszłości. Dlatego tak trudno Pani zaufać partnerowi. Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności, które doprowadziły do chorobliwej zazdrości. Niepokojące myśli i skojarzenia, lęki przed utratą partnera, poczucie dyskomfortu spowodowane raczej wyobrażoną zdradą sprawiają, że jest Pani podejrzliwa wobec partnera. Powinna jednak Pani wiedzieć, że przesadna zazdrość zniszczyła już wiele związków. Partner początkowo spokojnie się tłumaczy, ale z czasem może mieć dość bezpodstawnych podejrzeń i pretensji. Jeżeli trudno Pani samej uporać się z zazdrością, warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty. Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii. Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój, równowagę wewnętrzną, wzmocnić poczucie własnej wartości, oraz uporać się z zazdrością, dzięki czemu będzie Pani mogła stworzyć satysfakcjonujący związek. Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie Hanna Markiewicz, psycholog, konsultacje@psycholog24online.pl http://psycholog24online.pl

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy