Jak walczyć z napadowym i kompulsywnym jedzeniem?

Mam problem. Bardzo dużo jem i nie mogę się oprzeć. Przez krótki czas przytyłam 20kg. Co mogę zrobić? Jak pozbyć się takiego apetytu, kiedy moje życie wygląda tak, że dzień w dzień spędzam co najmniej kilka godzin w restauracjach, śpię w hotelach. Wiem, że, gdybym ograniczyła ilości i częstotliwość spożywania posiłków, to czułabym się lżej i po jakimś czasie trochę bym zeszczuplała. Nie potrafię jednak... Co mogę zrobić? Jak z tym walczyć?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Na początek ważne jest CO Pani je, a nie ILE. Należy postawić na bardzo gęste odżywczo produkty, takie, które nasyca na długo, zapewnią wszystkie niezbędne składniki i nie spowodują ataków głodu. Jeżeli wytrwa Pani dwa tygodnie, organizm powinien się przyzwyczaić i problem może zniknąć. Jeżeli ma Pani problem ze snem i stresem - proszę zająć się tą kwestią, na poważnie, spać 8 godzin i korzystać z otaczającej przyrody (spacery w lasach trzebnickich).
Jak powinien wyglądać taki posiłek?
2/3 talerza powinny stanowić warzywa, w większości liściaste; reszta talerza to (mniej więcej po równo) białko (ryba, mięso, jaja, drób, owoce morza, tłusty nabiał; w dowolnej postaci, bez panierki), zdrowe tłuszcze (oliwa, kokos, awokado, masło, tłuste sery), owoce (najlepiej jagodowe, grapefruit, pomarańcza). Po 4 tygodniach można pozwolić sobie na 3 oszustwa w tygodniu (ciasto, bułka), jeżeli reszta posiłków się zgadza.
Bardzo ważne jest co Pani pije. Należy zrezygnować z napojów słodzonych i soków, pic wodę z cytryną, wodę mineralną, kawę i ulubione herbaty.
Po szczegóły zapraszam do gabinetu we Wrocławiu.
Pozdrawiam serdecznie