Jak walczyć z natrętnymi myślami, że zrobię synkowi krzywdę?

Mam 5-letniego synka, którego kocham nad życie. Ostatnio zaczęły mnie nachodzić dziwne myśli, że mogę zrobić mu krzywdę, pojawiają się dziwne obrazy, których nie mogę powstrzymać. Już sobie z tym nie radzę. Boję się, że mogę przez to zwariować i stracić nad sobą kontrolę. Strasznie boję się tych myśli, chodzę cały czas przygnębiona, nie mam na nic siły. Co mam robić, bo już nie daję sobie z tym rady.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opisane przez Panią myśli mogą być wywołane rozwojem zaburzeń lękowych. Myśli tego rodzaju nie są związane z potrzebą działania w ten właśnie sposób, są jednak odzwierciedleniem psychicznych trudności. Samodzielnie może Pani sobie z nimi nie poradzić, gdyż z czasem mogą się nasilać i utrudniać funkcjonowanie wzbudzając silny lęk. Dlatego zachęcam do spotkania ze specjalistą. Na początek polecam wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. Rozpoczęcie pracy z terapeutą nad tym problemem może dać Pani możliwość poznania przyczyn tego stanu oraz wpłynąć na poprawę Pani stanu psychicznego. Myśli natrętne są trudnym problemem i warto, żeby zajęła się Pani nim wraz ze specjalistą. Oczywiście decyzja o podjęciu psychoterapii należy do Pani, jednak uważam, że będzie to bardzo pomocne w poradzeniu sobie z tym problemem. W trudnych chwilach, kiedy nie ma Pani możliwości uzyskania wsparcia od bliskich osób, polecam korzystanie z pomocy telefonów zaufania. Pomoc specjalisty i wsparcie bliskich osób mogą pomóc Pani przezwyciężyć obecne problemy.

Pozdrawiam

Witam,

OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne), inaczej nerwica natręctw, to uciążliwe zaburzenie psychiczne, wymaga ukierunkowanego leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Kompulsje czyli przymusowe czynności, np. mycie rąk, spowodowane są potrzebą rozładowania silnego napięcia (lęku) i paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło, w związku z tym zalecałabym specjalistyczną konsultację, lekarz psychiatra (farmakoterapia) i/lub psycholog/psychoterapeuta (leczenie metodą psychoterapii). w ramach NFZ (Poradnia Zdrowia Psychicznego).

Pozdrawiam serdecznie