Jak walczyć z opryszczką?

Witam!
Od kiedy tylko pamiętam kilka razy do roku "odwiedza" mnie opryszczka (w mojej rodzinie mamy ja ja mama i tata-moja siostra szczęściara nigdy jej nie miała). Nie uważałam to za defekt kosmetyczny, ale tez nie bardzo się bałam jej jako nosicielka. Dla mnie jeśli tylko obniżyłam swoją odporność po prostu się pojawiała. Czasem trwało to dłużej czasem krócej, ale znikała. Nauczyłam się z nią żyć i walczyć z jej objawami. Nie była dla mnie groźna i nie bałam się jej do wczoraj.

Dowiedziałam się, że jestem w ciąży (5 tydzień) i wystraszyłam się nie na żarty tym, co przeczytałam na forach internetowych. Mieszkam w Anglii i dla tych którzy skorzystali już z porady lekarza wiedzą, że na wszystko dobry i jedyny jest paracetamol (może dlatego produkują go wszyscy). I nic więcej nie przepiszą, bo jest najlepszy. Od kiedy tu jestem używałam Z****, jednak chyba się już na niego uodporniłam, więc zaczęłam stosować zwykłą. Testowa maść o nazwie A**** cold 5%. Jednak teraz nie mam pojęcia co mam używać lub czego nie używać, a widzę, że powoli znów mnie odwiedza.
Bardzo proszę o radę. Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony mi czas.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Pani siostra również może być nosicielem wirusa, ale bezobjawowym. Na szczęście dla kobiet ciężarnych wirus HSV-1 (opryszczki typu 1) nie stanowi zagrożenia dla dalszego przebiegu ciąży lub rozwoju płodu, pod warunkiem, że nie zostanie on przeniesiony w okolice narządów płciowych. Dlatego ważna jest odpowiednia higiena. Warto pamiętać o tym, iż gdy pojawi się opryszczka po porodzie należy zadbać o dziecko i izolować je przed możliwością zakażenia. W związku ze słabo rozwiniętym u noworodków układem odpornościowym objawy zakażenia wirusem mogą być poważne. Dlatego w czasie objawowym (zakaźna jest wydzielina z pęcherzyków) nie należy zbliżać dziecka do twarzy oraz myć ręce, jeśli miały kontakt ze zmianami przed dotknięciem dziecka.

W ciąży względnie bezpieczne są maści i kremy do użytku zewnętrznego, ale według zaleceń powinno się przed ich użyciem skontaktować z lekarzem. Największą skuteczność mają takie preparaty na samym początku, a szczególnie w czasie przed wystąpieniem pęcherzyków (gdy odczuwalne jest pieczenie czy swędzenie). Z domowych sposobów można skorzystać z olejka herbacianego dostępnego w aptece, a w późniejszej fazie, by szybciej zagoił się strupek maści cynkowej.

W naszym serwisie jest dużo dostępnych artykułów i filmików na temat opryszczki, jeden z nich znajdzie Pani tutaj.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!