Jak walczyć z wysokim ciśnieniem mając 41 lat?

dzień dobry mam pytanie jestem kobietą lat 40 silna i zdrowa. wykonuje stresująca pracę (własny biznes) i mam BMI 24 (mocno zbudowana). w mojej rodzinie występują choroby serca - - mama 4 zawały Tata 1 :). Ja mierze cisnienie zazwyczaj mam podwyższone ale w normie 136/80. jednak w sytuacjach stresowych skacze do np 150/100. Mam tez czesto spuchniete kostki zwlaszcza lewa. Pale papierosy (teraz podgrzewany tyton), pije umiarkowane ilości wina - ale prawie codziennie. Oczywiście kawy -3,4 dziennie. czy mój tryb życia powoduje nadcisnienie? czy jesli go zmienie (rzucę palenie, ogranicza wino i kawe) to nie będę musiała przechodzić na stałe leki? Znam wiele osób które prowadzą podobny tryb życia jak ja i jakoś nie mają problemów z ciśnieniem. Lekarz zalecił mi tertensif, choć poprzedni dał mi całą masę leków po których cisnienie miałam za niskie. czy mam wchodzić w leki czy jest szansa powalczyć samym trybem życia?

Może Pani zacząć od zmiany diety i trybu życia, codziennie zapisując wartości RR. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.