Jak wesprzeć chorego na białaczkę?

Moja matka jest chora na białaczkę przewlekłą i gruźlicę. Musieli jej amputować kawałek płuca. Teraz już trochę lepiej chociaż nigdy nie będzie zdrowa. Choroby tak jakby się zatrzymały w miejscu. Wiadomo ze nie będzie już w pełni sił, wiec wszyscy wokół niej biegamy i jej pomagamy. Niestety - ona wiecznie jest niezadowolona. Wiecznie ma do nas wszystkich pretensje o cokolwiek. Nawet o to, ze pytam jak się czuje, czy coś podać itd. Jak z takim człowiekiem żyć? Zaczynam ja nienawidzić...

Dzień Dobry Pani,

Reakcja Pani Mamy, może wynikać z pewnej bezradności na los, poczucia żalu, niezgody na chorowanie - a opisane przez Panią reakcje emocjonalne Mamy mogą być po prostu odpowiedzią na to.

Pomocna byłaby dla Pani Mamy przede wszystkim zwykła obecność i zapewnienie Mamy, że może liczyć na Waszą pomoc, wsparcie, kiedy będzie jej potrzebowała. i tym samym, że może czuć się bezpiecznie.

Ważna jest jakość wsparcia...

Życzę Pani również zadbania o samą siebie,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl

Witam, Pani mama jest przewlekle chora, martwią się Państwo o nią, starają się pomagać, wyręczać we wszystkim. Mimo to Pani matka jest niezadowolona. Czy zachowanie zmieniło się w związku z tą sytuacją? Pani mama zmaga się z chorobą, ze świadomością że jej życie się zmieniło, musi zaakceptować ograniczenia z tym związane. Proszę z matką porozmawiać jakie ma oczekiwania wobec Państwa, jakiej pomocy oczekuje, czego sobie życzy, ale również na temat jej zachowania wobec Państwa. Zastanowić się na ile możecie Państwo pozwolić matce na samodzielność, prawo do decydowania o sobie. Zastanowić się nad opieką, co Państwo mogą rozbić, w jakich granicach.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl