Jak wprowadzić do diety dziecka pokarmy stałe?

Witam, moja córka niedawno ukończyła 5 miesiąc życia. Jest karmiona piersią. Z tego tytułu mam parę pytań odnośnie wprowadzania pokarmów stałych. 1. Jakie warzywa mogę w tym okresie dziecku podawać i w jakich ilościach? 2. Czy mogę gotować sama, jeśli tak, czy muszą być ekologiczne (problem z dostępnością niektórych warzyw i najczęściej kraj pochodzenia to Hiszpania)? Czy jednak lepsze będą słoiczki? 3. Kiedy zacząć podawać kleiki i czy mogę na wieczór podawać z mlekiem modyfikowanym ( mam problem w wytworzeniem potrzebnej ilości mleka)? Jeśli tak to jakie mleko będzie najlepsze? 4. Czy mogę jednego dnia podać zarówno kleik i warzywa, czy podawać zamiennie? 5. Kiedy zacząć wprowadzać owoce (jakie) i w jakich ilościach?

Dzień dobry,
Według obowiązującego schematu żywienia niemowląt, w wieku 5-6 miesięcy dziecko powinno zjadać około 5 posiłków o objętości około 150-160ml każdy (w tym 4 posiłki powinny być posiłkami mlecznymi a pozostałe posiłki powinny mieć konsystencję puree). Od 5 miesiąca można już rozszerzać dietę dziecka. Oczywiście są to wartości tylko orientacyjne ponieważ to dziecko decyduje czy posiłek zje oraz ile zje a rodzic decyduje tylko o tym co poda dziecku oraz kiedy. Nie ma żadnych ograniczeń co do podawanych warzyw czy owoców jednak lepiej najpierw wprowadzić warzywa a dopiero po pewnym czasie owoce (jeśli wprowadzimy najpierw owoce, istnieje ryzyko, że dziecko nie będzie chciało zjeść później warzyw). Warzywa i owoce nie muszą być potwierdzone certyfikatem, najlepiej jednak aby były z dobrego źródła, nie muszą być także tylko z Polski (spokojnie można podać dziecku np. banana). Czy podawać słoiczki czy gotować samemu - decyzja należy do Państwa- jednak zachęcam zawsze do gotowania samemu. Kleiki można wprowadzić od 5 miesiąca i można podać z mlekiem modyfikowanym. Ważne, żeby od 6 miesiąca wybierać mm 2. Jednego dnia może Pan podać zarówno kleik jak i warzywa.
Pozdrawiam serdecznie,
Maja Czerwińska-Rogowska
Dietetyk Gryfice