Jak wreszcie schudnąć 10 kilogramów ?

Witam,

mam 25 lat, 170 cm wzrostu i ważę 83 kilogramy. Odchudzam się chyba od zawsze, ale tak na poważnie od czterech lat, kiedy urodzilam synka, stosuję przeróżne diety, które dają rezultat na krótko, moja waga raz spada, raz wzrasta i tak naprawdę nie udalo mi się jeszcze tej wagi utrzymać w normie na dłużej. Zapisałam się na siłownię, ćwiczę godzinę dziennie 5 dni w tygodniu, czekam na rezultaty, których tak naprawdę jak do tej pory nie ma. Proszę o jakieś rady, może robię coś źle.

Z góry dziekuję. Justyna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wielokrotne chudnięcie i ponowne przybieranie na masie, tzw. efekt jojo, nie jest korzystne dla zdrowia, co więcej - każdy taki epizod utrudnia w przyszłości redukcję masy ciała na stałe. Jeśli stosowała Pani wiele różnych diet, to chyba nie ma sensu proponować Pani kolejnej. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie - chudniemy wtedy, gdy organizm zużywa więcej energii niż ma dostarczane. Objawem tej sytuacji jest uczucie głodu, mówiąc kolokwialnie: chudniemy, gdy jesteśmy głodni. W odwrotnej sytuacji przybieramy na masie. Jeśli chodzi Pani na siłownię, to automatycznie zużywa więcej kalorii i może więcej zjeść nie narażając się na przytycie. Jednak każdy kij ma dwa końce - aktywność fizyczna będzie wyzwalać dodatkowy apetyt, z którym trudno sobie poradzić. Rezultaty odchudzania na końcu zawsze zależą od siły woli danej osoby i ilości kalorii w jedzeniu, które zjada. Na pewno aktywność fizyczna jest bardzo istotna i podczas odchudzania się czy nie, nie powinna Pani z niej rezygnować.

Z medycznego punktu widzenia ważne jest, by odchudzając się nie zapominała Pani o dostarczaniu organizmowi tych substancji, których potrzebuje do normalnego funkcjonowania i regeneracji, czyli witamin i białka.

Pozdrawiam serdecznie!