Jak wrócić do dawnej wagi?

Witam! Mam 36 lat,ważę 61 kg przy wzroście 155 cm i od dwóch lat powoli, ale systematycznie, tyję. Tłuszcz głównie odkłada mi się na tzw. boczkach i piersiach, które i bez tego zawsze miały niemałe gabaryty. Moja waga w wieku 20-25 lat to około 55 kg,po porodzie ważylam 49-52 kg .Ta 50-tka to była waga, z która bardzo dobrze sie czułam. Tak było przez 8 lat. Nie głodziłam sie, jadłam to, na co miałam ochotę oczywiście w rozsądnych ilościach, nie uprawiałam sportów (nie liczę przejażdzek rowerowych czy wypadów na narty). Obecnie mój tryb życia niewiele się zmienił (jest raczej siedzący), nie objadam się, bo nie lubię uczucia rozdęcia, wtedy czuję się jeszcze grubsza. Jem 3 razy dziennie. W mojej rodzinie nie ma osób otyłych. Nie stosuję żadnych diet. Staram się pic dużo wody. Czy sterydy wziewne mogą mi "pomagać" w tyciu? Bardzo proszę o poradę, dietę.

Witam!

Myślę, że problemy z masą ciała mogą w Pani przypadku wynikać z:
1. nieprawidłowej diety,
2. niewielkiej aktywności fizycznej,
3. stosowanych leków.

Sterydy mogą przyczynić się do przyrostu masy ciała, jednak takiej informacji powinna Pani szukać w ulotce dołączonej do preparatu, lub u lekarza.

Odchudzanie rozpoczęłabym od wizyty u lekarza, który stwierdzi, czy Pani organizm funkcjonuje prawidłowo oraz czy nadmiar kilogramów powstał jedynie na tle nieprawidłowej diety i niewielkiej aktywności fizycznej, czy też przyczyna jest inna (np. zmiany hormonalne). W Pani wypadku, być może uda się odstawić przyjmowane leki i zamienić je na inne.

Zastosowanie może mieć:
• wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło),
• spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (wydłużają uczucie sytości),
• włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców,
• ograniczenie dodawanego cukru,
• ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.,
• zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.),
• włączenie do jadłospisu ryb.

Odnośnie wspomnianego przez Panią objadania się - polecam artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski.

Napadom głodu zapobiegnie Pani:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Proszę zwiększyć aktywność fizyczną. Zmniejszy ona ryzyko efektu jo-jo, nada Pani sylwetce energicznego wyrazu.

Pozdrawiam