Jak wrócić do poprzedniego stanu bycia?

Witam. Nazywam się Wiktoria i mam 20 lat. Przez rówieśników jestem uważana za osobę bezwzględną, taką, która sobie z wszystkim potrafi poradzić. Jednak od dłuższego czasu tak nie jest. Byłam z facetem ponad 3 lata. Często się kłóciliśmy, jednak nie potrafiliśmy z siebie zrezygnować. W wakacje wyjechałam do pracy, a on został w miejscowości, w której mieszkaliśmy. Poznałam tam kogoś innego. Doszłam do wniosku, że to jedyna okazja, żeby zakończyć mój aktualny związek. No i tak też się stało. I było mi dobrze, czasami o nim myślałam, jednak to wszystko było do zniesienia. Po powrocie do domu też czułam się świetnie. Doszło jednak do spotkania i wszystko się zaczęło. Mój aktualny chłopak (na tamten moment) został odsunięty na bok. Już się dla mnie nie liczył. Spotykałam się po kryjomu przed wszystkimi z tamtym, mimo że miał dziewczynę. Początkowo był jej wierny, jednak z biegiem czasu nawet wierność się skończyła. Jestem tą "drugą", co już jest bardzo dla mnie męczące. Nie mogę znieść tego, że zeszłam na drugi plan i stoczyłam się tak nisko. Wiem jednak, że on nadal darzy mnie uczuciem, gdyż jest bardzo specyficzną osobą. Zawsze był szczery wobec mnie. Aktualnie jesteśmy na etapie, że chce sprawdzić, czy warto zostawić tamtą dziewczynę i wrócić do mnie, do tego, co było kiedyś. Jestem świadoma tego, że to wszystko jest z mojej winy. Straciłam i faceta, i wiarę w siebie. Budzę się z płaczem i również z nim zasypiam... Nawet gdy już mam moment, że chcę zapomnieć o nim, to nie pozwala mi moja zawziętość. Tylko że ostatnio już mnie naprawdę to wszystko przerasta. Nie wiem już, co mam zrobić. Bardzo proszę o pomoc.

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam serdecznie,

Twoja sytuacja jest trudna i rozumiem, że zaczęła Cię przerastać. Zdecydowałaś się na bycie tą „drugą”, jednak taka sytuacja już Ci nie odpowiada - zresztą nie jest to nic dziwnego. Każdy oczekuje, że w związku będzie kimś wyjątkowym dla drugiej osoby. Bycie w związku daje również poczucie stabilizacji i dodaje pewności siebie.
Porozmawiaj poważnie z chłopakiem na temat tego, co obecnie dzieje się w Waszej relacji i ustalcie, jakie macie wobec siebie oczekiwania. Czy chcecie do siebie wrócić i zacząć wszystko od początku, czy zrywacie kontakt.
Pamiętaj, że często idealizujemy związki, w których byliśmy kiedyś. Teraz sytuacja jest inna – spotykacie się potajemnie, bez żadnych zobowiązań. Na pewno ma to urok zakazanego owocu, jednak gdy będziecie parą, tego uroku zabraknie i wrócicie do codzienności, w której już kiedyś żyliście.
Piszesz, że chciałabyś o nim zapomnieć, ale Twoja zawziętość nie pozwala Ci na to. Warto, żebyś rozważyła, na ile zależy Ci na chłopaku, a na ile jest to chęć osiągnięcia celu. Przeanalizuj ponownie powody, dla których się rozstaliście. I wspólnie podejmijcie decyzję o losie Waszego związku.
Życzę powodzenia.