Jak wrócić do wcześniejszej wagi?

Mam 179 cm wzrosu i ważę 86 kg, a bardzo bym chciał wrócić do wagi sprzed studiów - 78 kg, koniczne jest to do kontynuowania gry w piłkę na wyższym poziomie. Jestem obecnie studentem 5 roku. Jak wcześniej wspomniałem, przed rozpoczęciem studiów ważyłem 78 kg i muszę dodać, że jadłem wszystko, co chciałem i o każdej porze, i waga się nie zmieniała. Uprawiałem czynnie sport (trenowałem piłke nożną 5 razy w tygodniu + jeden mecz). Po rozpoczęciu studiów przestałem grać. W ciągu pierwszego semestru przytyłem 12 kg. Będąc na 5 semestrze ponownie rozpocząłem treningi (3 razy w tygodniu + jeden mecz) i będąc obecnie na 10 semestrze zrzuciłem tylko 4 kg i nie mogę wrócić do 78 kg. Nie wiem, czym to jest spowodowane, ponieważ często trenuję i staram się jeść, odżywiać zdrowo. Muszę wrócić do "pierwotnej" wagi, ponieważ moje 86 kg nie pozwala mi grać na obecnym poziomie. Proszę o radę i z góry dziękuję. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam,

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Proszę również poczytać o zdrowych nawykach żywieniowych: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Jeśli popełniasz błędy w odżywianiu, po lekturze powinieneś wiedzieć jakie, dzięki czemu z łatwością je wyeliminujesz.

Pozdrawiam.