Jak wspierać partnerkę, która ma fobię bliskości?

Partnerka z którą planowaliśmy stworzyć udany związek ma fobie bliskości.Spowodowane jest to jej "porażką życiową",4 lata w poprzednim związku,zerwane zaręczyny,nie udany powrót.Wiem, że jestem dla niej bliski i chciała ze mną być. Nie udaje się to w pełni gdyż, przeszłość jej na to nie pozwala, myśli wracają i boi się, że nie będzie potrafiła mnie obdarzyć takim uczuciem i zaufaniem na jakie zasługuje i jakie kiedyś komuś ofiarowała. Jak być wsparciem, aby było dobrze ?

Witam,

Pana partnerka najprawdopodobniej przeszła traumę, z której trudno jest się podnieść samemu. To co zapewne jej pomogło to zamknięcie się na trudne dla niej uczucia. Wtedy była to słuszna decyzja, ponieważ pozwoliła jej przetrwać. Teraz powstały mechanizm jest nieadekwatny. Pomóc tu może psychoterapia, która powoli, za zgodą Pana partnerki i w bezpiecznych warunkach, będzie przywracać ją do pozytywnego samopoczucia i adekwatnej oceny aktualnej sytuacji.

Pozdrawiam
Ewa Czernik