Jak wspierać przyjaciółkę po próbie samobójczej?

moja przyjaciółka jest już po drugiej probie samobójczej, nie radzi sobie z problemami, ma poważną depresje, jest lesbijką i to ją najbardziej dobiją że nie ma wsparcia w rodzicach, jej mama się nanią tylko wyżywa psychicznie i jest wredna dla niej, wcześniej miałam problemy z narkotykami, wyszła z nich. Jak jej pomóc ? wiem tylko że zaprowadzę ją po wyjściu do naprawdę wspaniłej Pani psycholog. Jak z nią rozmawiać? Jaki stosunek do niej mam mieć ? Po prosze o jakieś rady jak jej pomóc

W tej sytuacji warto ją wspierać obecnością, a także zachęcać do podjęcia psychoterapii, która pozwoli jej zrozumieć przyczyny kryzysy, a także umożliwi zmianę. Jasne komunikowanie konieczności podjęcia leczenia i stawianie granic, przy jednoczesnym byciu sobą w relacji z przyjaciółką także pomoże jej w rekonwalescencji.

Wizyta u psychologa i podjęcie wskazanego leczenia na pewno jej pomoże. W tym wieku jest szansa na szybki powrót do zdrowia.
To super, że chcesz ją wspierać, ale pamiętaj o sobie. Pytasz, jaki masz mieć do niej stosunek. A jaki masz teraz? Widzę, że bardzo zależy Ci, by jej pomóc. Może zależy Ci na niej? Nie napisałaś, jaka jest Twoja orientacja.

Witam Panią. Pani przyjaciółka niesie bardzo duży i trudny bagaż doświadczeń. W nim jest takie wyjątkowo bolesne doświadczenie jak brak akceptacji ze strony bardzo bliskiej osoby (matki). Dlatego to co może Pani zrobić najważniejszego to ofiarować swojej przyjaciółce bezwarunkową akceptację. Świetnie, że zna Pani na miejscu bardzo dobrego psychologa. Pomoc specjalisty bardzo się przyda i będzie bardzo pomocna. Osoby, które były na krawędzi życia i śmierci często trudno znoszą pewien rodzaj sztuczności z otoczenia (np. omijanie trudnych tematów). Zamiast sama sobie odpowiadać na pytania o czym może Pani rozmawiać ze swoją przyjaciółką a o czym nie warto zapytać ją o to. To również będzie dla niej ważne - taka możliwość wpływu i kontroli. Myślę, że ważna jest dla niej sama Pani obecność. Proszę w tej pomocy i zaangażowaniu być uważną na siebie. Czasem zbytnio się angażując sami ponosimy duże koszty. Pozdrawiam Panią