Jak wybaczyć ojcu krzywdy, których dokonał?

Dzień dobry. Mam prawie 19 lat, i nienawidzę swojego ojca. Nienawidzę go od kilku lat, ale z każdym rokiem, dniem jest coraz gorzej. Mama z siostrą mówią że powinnam wybaczyć, ale za dobrze pamiętam gdy uderzył mnie kilka razy za byle co, wrzeszczał na mnie, upokarzał nie ważne przy kim i gdzie, wykrzyczał mi prosto w twarz że wszystkie problemy to moja wina. Mówił że mam sobie iść gdy udzielałam na odp. na pytanie jego, nie rozumiał mnie bo się jąkam. Samookaleczam się. Mogę sama pomóc sobie?

Pomaganie samej sobie może być bardzo trudne. Zachęcam, żeby zwróciła się Pani po fachową pomoc. Może Pani pójść do najbliższej poradni zdrowia psychicznego - adresy łatwo znajdzie Pani w internecie, a pomoc tam jest bezpłatna. Jeśli jest Pani osobą uczącą się w szkole średniej czy zawodowej, to również w szkole powinien być psycholog, do którego może się Pani zgłosić.

Jako osoba pełnoletnia nie musi Pani informować o tym ani rodziców, ani siostry, zaś osoby do których ewentualnie zgłosi się Pani po pomoc nie mają prawa do informowania o tym fakcie nikogo bez Pani zgody.

Pozdrawiam!

Proszę zgłosić się na terapię. Przede wszystkim powinna Pani zająć się sobą swoimi przeżyciami,odcodczuciami, zranieniami. To możliwe będzie we współpracy z psychoterapeutą. Natomiast co do wybaczenia, to nie jest to coś, co się dzieje z dnia na dzień, co jest łatwe. Zresztą nie to powinno być celem Pani terapii, lecz zajęcie się sobą.