Jak wybielić ciemny ząb po leczeniu kanałowym?

Mam 20 lat i niestety , ale ostatnio zauważyłem , ze moj ząb ktory był leczony kanałowo strasznie ściemniał.Jest to dolna jedynka . czy jest jakies wyjscie? Slyszalem o wybielaniu wewnetrznym , ale niestety to oslabia ząb i efekt nalezy powtarzac. Czy jest tańsze rozwiązanie niż implant lub licówka ? Mam 4 zeby wyleczone kanalowo i jak rozumiem to i tak to samo bedzie czekac i je wiec jezeli jest taka mozliwosc to chcialbym poznac najlepsze wskazówki .

Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie stomatologii zachowawczej,w którym lekarz po dokładnym badaniu zaproponuje Panu możliwe rozwiązania.

Witam,

Wskazane wybielanie wewnętrzne. Prawidłowo wykonane przez eksperta w żaden sposób nie osłabia zęba ponieważ nie oddziałuje na tkanki twarde, a jedynie rozkłada barwniki wewnątrz zęba które powstały na skutek rozkładu krwi po leczeniu kanałowym. Efekt zazwyczaj utrzymuje się wiele lat. Przed licówką również wskazane jest wybielanie wewnętrzne ponieważ inaczej efekt ciemnego zęba i tak wystąpi (będzie przeświecać przez cienką licówkę, która ma około 0,5 mm) i rezultat nie będzie satysfakcjonujący. Absolutnie odradzam usunięcie zęba prawidłowo leczonego kanałowo i zastąpienie go implantem, nie jest to wskazanie pod implant. Byłby to wręcz błąd w sztuce lekarskiej. Nie każdy ząb leczony kanałowo może się przebarwić, zależy to zazwyczaj od metody leczenia kanałowego więc póki co proszę się nie martwić pozostałymi zębami. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski

To normalne, że ząb po leczeniu kanałowym ciemnieje czy ma szary odcień, to tzw. ząb martwy. Jeśli ząb jest widoczny, jak w tym przypadku, można spróbować go wybielić. W takim wypadku wykonuje się rozjaśnianie zęba poprzez aplikację od wewnątrz specjalnego preparatu. Aktualnie można zastosować takie środki wybielające, które nie osłabiają przy tym struktury zęba. Niestety ząb po takim wybielaniu może nie osiągnąć pożądanego koloru. Implant to dość radykalne rozwiązanie w tym przypadku, dlatego też proszę rozważyć założenie licówek. Licówki to powszechna metoda maskowania m.in. przebarwionych zębów, która jest nie do odróżnienia gołym okiem. Stomatolog tak dobierze licówkę, by była dobrana odcieniem i kształtem do pozostałych zębów. Dobrym wyborem są licówki porcelanowe, które strukturą i kolorem najbardziej przypominają naturalne zęby, do tego są trwałe i wytrzymałe.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl